Ekonomski izgledi planirane termoelektrane Gacko 2 su katastrofalni čak i pod najpovoljnijim pretpostavkama, a sličan scenarij se odnosi i na druge projekte uglja u regiji. Ovo je rezultat najnovije analize Instituta za energetsku ekonomiju i finansijsku analizu (IEEFA) koji se bavi tržištima, trendovima i politikama u energetici.
Analiza pokazuje da bi razvoj solarnih i vjetroelektrana u regiji ponudio sigurniji povrat i čistiju energiju, te bi mogao imati koristi od podsticajnih politika.
U javnosti su se krajem prošle godine pojavile informacije u vezi sa iskazanim interesom češke grupacije Vitkovic (Witkowitz) za ulaganje u izgradnju izgradnju nove termoelektrane u Gacku. Međutim, najnovija analiza potvrđuje da se ovaj projekat suočava sa veoma lošom ekonomikom, saopćeno je iz Centra za životnu sredinu.
- Vijesti o izgradnji termoelektrane Gacko 2 se pojave ritualno pred izbore. Odjednom se pojave neki investitori sa upitnim kredibilitetom i potpisuju se neki čarobni memorandumi. Politika nije jasna, ali zato ekonomija jeste: projekti poput termoelektrane Gacko 2 su osuđeni na propast pri samoj pomisli na izgradnju i nema te finansijske institucije (niti kineske, niti ruske) koja će takvo što podržati - kazala je Majda Ibraković iz Centra za životnu sredinu.
No, čak i da projekat dobije finansiranje, pitanje je vremena koliko bi trajao. U smislu sadašnje vrijednosti, potrebne su održive cijene električne energije ili neki oblik vrlo velikih subvencija da bi se izbjegli gubici. I pored toga, do trenutka potencijalnog početka rada TE Gacko 2 (nakon 2028. godine), očekuje se da će se sadašnje visoke cijene električne energije u velikoj mjeri spustiti i da termoelektrana neće moći imati koristi od njih.
Projekat bi imao visoke troškove tokom izgradnje zbog stalne inflacije sirovina i uskih grla u lancu snabdijevanja nakon pandemije, geopolitičkih pitanja i okončanja ekspanzivne politike centralne banke. Gacko 2 bi se također mogao odmah suočiti sa ogromnim troškovima poreza na emisije ugljen dioksida, zbog promjene politike oporezivanja emisija.
- Projekat obnovljivih izvora energije slične cijene kao što je to planirani projekat termoelektrane Gacko 2, mogao bi isporučiti značajne količine energije regionu uz znatno smanjen rizik - rekao je Arjun Flora, direktor IEEFA za Evropu.
Dodao je da "politika energetske tranzicije EU i opredjeljenost zemalja zapadnog Balkana ka dekarbonizaciji odražavaju snažan uspostavljen trend protiv novih projekata uglja širom Evrope".
Alternative za obnovljivu energiju, kao što su solarni fotonaponski i vjetar, predstavljaju bolju alternativu za Gacko II, jer bi imali koristi od jednostavnijeg pristupa finansijama i vjerovatnoće podrške budućim politikama.
Paolo Coghe, predsjednik Acousmatics-a i koautor studije istakao je da su sadašnji i budući trendovi protiv novih termoelektrana poput Gacko 2 i sličnih projekata u regiji.
- Ekonomija za ovu elektranu jasno govori - zašto nastaviti izgradnju skupog i visokorizičnog projekta na fosilnim gorivima, kada investitori mogu težiti sigurnijim i boljim povratima tako što će se odlučiti za vjetroelektrane i solarne elektrane? - kazao je Coghe, navodi se u saopćenju.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.