Turski nobelovac za hemiju Aziz Sancar izjavio je da je Turska ispred Rusije, azijskih i balkanskih nacija u mnogim područjima naučnog razvoja, dodajući da bi Ankara u tom pogledu trebala uspostaviti zajednički okvir s turkijskim zemljama.
"Nismo na istoj razini sa Zapadnom EVropom i SAD -om u nauci, ali smo u mnogim područjima bolji od azijskih zemalja, Rusije i balkanskih zemalja", rekao je Sancar u dnevnom listu Sabah u ekskluzivnom intervjuu.
Turska pomoć važna je za druge turske države, rekao je Sancar, budući da imaju veliki potencijal i ogromne prirodne resurse, ali ih ne mogu u potpunosti iskoristiti.
“Oni su bili pod dominacijom Rusije. Sada su nam bliski, stoga, ako radimo zajedno, možemo doći do razine razvijenih zemalja zapadnog svijeta ili Japana i Kine. Šezdesetih godina Kina i Turska bile su na istoj razini u znanosti, jer su obje bile zaostale. Sada Kina plaši SAD svojim naučnim kapacitetima. Razlog je njihova velika populacija i prirodni resursi. Kad bismo okupili cijeli turkijski svijet, imali bismo istu moć. Najbolji primjer za ovu saradnju je oslobađanje azerbajdžanske zemlje uz pomoć turskih naoružanih bespilotnih letjelica ”, rekao je.
Nobelovac je turski naučnik koji živi u SAD -u. Dobitnik je Nobelove nagrade za hemiju 2015. godine, zajedno s Tomasom Lindahlom i Paulom Modrichom, za njihova mehanička proučavanja popravljanja DNK.
Sancar je rekao da se njegovi učenici često žale da im je nabavka materijala za eksperimente u Turskoj najveća prepreka.
“Potrebno je uvesti neke materijale za eksperimente, to čini svaka zemlja, uključujući SAD i Veliku Britaniju, ali problem u Turskoj je što proces uvoza traje jako dugo i na njih se također nameću porezi. To šteti naučnom razvoju. Nadajmo se da će nadležna tijela pronaći rješenje za ovo pitanje. Jer kad tražite materijal i potrebno je dosta vremena da se dođe do njega, Amerikanci, Britanci ili Nijemci završiće će zadatak ", rekao je.
Sancar je napomenuo da nije primanje Nobelove nagrade važno, već da se koristi za dobrobiti zemlje i čovječanstva.
“Rekao sam to mnogo puta prije nego što sam dobio i Nobelovu nagradu. Otkrića koja sam napravio bit će u naučnim knjigama 100 godina kasnije. Turska djeca će to vidjeti i reći: 'To je učinio Turčin, možemo i mi.' Mnogi su naučnici proveli teže eksperimente od mene i dali važne doprinose, ali nisu dobili Nobelovu nagradu. Stoga nemojte svojoj djeci govoriti: 'Sine moj, kćeri moja, uči i uzmi Nobelovu nagradu.' Nije cilj dobiti nagradu, već učiniti nešto dobro za ovu zemlju i čovječanstvo ”, objasnio je.
Nobelovac je dodao kako apelira na mlade da studiraju u inozemstvu, pod uvjetom da se vrate u Tursku, donoseći sa sobom svoje znanje.
“U moje vrijeme (u Turskoj) nije bilo mogućnosti za istraživanje, sada postoji. Imamo i jako dobre univerzitete i vrlo uspješne profesore. Svi moji studenti ovdje su sada profesori i njihova su istraživanja superiornija od Kalifornijskog suniverziteta i Kalifornijskog univerziteta San Francisco. Dakle, imamo jako dobre naučnike pa im moramo pružiti sve vrste mogućnosti ”, rekao je.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.