Jupiterov mjesec Europa prekriven je čudnim parovima paralelnih grebena.
Naučnici su uspjeli pronaći sličnu karakteristiku i na Grenlandu te su je iskoristili za otkrivanje kako nastaju takvi grebeni.
To nam u konačnici može pomoći da shvatimo kako podzemni okean Jupiterovog mjeseca Europe stupa u interakciju sa svojom ledenom korom.
Europa ima paralelne parove grebena duge stotine kilometara i visoke stotinama metara po cijeloj svojoj površini, no, dugo vremena je naučnicima bilo teško objasniti kako su nastali jer nemamo izravnih podataka o tome što se događa ispod površine.
- Za nas je trenutno pomalo misterij kakva je struktura te ledene kore. Ti dvostruki grebeni su najčešća površinska karakteristika koju vidimo, tako da imaju potencijal da budu posebno dobar način za općenitije razumijevanje ledene kore - kaže Riley Culberg sa Univerziteta Stanford u Kaliforniji.
Culberg je uočio sličan par grebena na satelitskim snimkama ledenog pokrivača Grenlanda.
On i njegove kolege analizirali su kako su oni nastali i otkrili da uzrok tome džepovi tekuće vode u ledenom pokrivaču.
Kada se dio te vode ponovno zamrzne, širi se, stvarajući pukotine u tlu i stvarajući pritisak na preostalu vodu, koja se gura prema gore s obje strane ponovno smrznutog dijela. To uzdizanje uzrokuje paralelne grebene.
Ako isti proces stvara grebene širom Europe, to implicira da postoji plitka voda unutar njene ledene kore debele 20 do 30 kilometara. Da unutar ledene kore Europe postoji pitka voda je i prije sugerisao ali nikad u vezi s grebenima.
- Dvostruki grebeni su toliko česti na površini da ovu plitku vodu stvarno morate imati gotovo posvuda -kaže Culberg.
To bi moglo biti dobro i za izglede za vanzemaljski život na Europi.
- Ako u ledenoj kori ima puno plitke vode, to znači da mora postojati određena količina razmjene između okeana i površine. Takva vrsta kretanja omogućuje miješanje kemije i topline koje su vam potrebne da bi se život dogodio - kaže Culberg.
Ako u okeanu Europe ima života, on bi također mogao ući u te džepove tekućine, što bi ga znatno olakšalo pronaći, zaključuje Culberg, piše u New Scientistu.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.