Tehnički dijalog Srbije i Kosova nastavljen je u četvrtak u Bruxellesu na razini glavnih pregovarača sa specijalnim izaslanikom EU-a Miroslavom Lajčakom, ali je poslije odvojenih razgovora izostao trilateralni sastanak.
Lajčak je prethodno posjetima Prištini i potom Beogradu nastojao pripremiti obje strane za sastanak kako bi se prevladao zastoj u dijalogu, posebno ugrožen nedavnim sukobom paravojne skupine Srba na sjeveru Kosova, u kojem je ubijen jedan kosovski policajac i trojica srpskih napadača.
Točka sporenja za Beograd je odbijanje Prištine da formira Zajednicu srpskih općina (ZSO), što je kao obavezu prihvatila sporazumom pod pokroviteljstvom EU-a u travnju 2013. godine.
Priština, pak, inzistira da Srbija potpiše europski plan za Kosovo iz veljače i aneks usuglašen u ožujku u Ohridu, te da Kosovo prizna i de facto i de iure. Službeni Beograd kategorički odbija priznanje, uz argument da je "samoproglašena neovisnost" Kosova suprotna načelima međunarodnog prava.
Kosovo priznaje stotinjak članica UN-a te 22 od 27 članica EU-a, podsjeća Hina.
Ključna tema je u Bruxellesu bila je izrada statuta Zajednice srpskih općina, a pregovarač Beograda, direktor vladina Ureda za Kosovo i Metohiju Petar Petković je, prema izvješćima beogradskih medija, u Bruxellesu inzistirao na obavezama koje je Priština prihvatila potpisanim sporazumima iz 2013. i 2015.
Petković je izjavio da se razgovaralo o izradi statuta ZSO, kao prvog konkretnog koraka u pravcu formiranja te asocijacije, navodeći da će se ti razgovori nastaviti.
"Statut je veoma važan jer on predstavlja kralježnicu ZSO i sve mora biti sukladno sporazumima iz 2013. i 2015. godine", rekao je Petković novinarima.
Predstavnik Prištine Besnik Bislimi izjavio je, pak, da s Lajčakom nije razgovarao o nacrtu statuta ZSO, premda je potvrdio da je to bilo na dnevnom redu, javila je agencija Tanjug.
Bislimi je novinarima nakon razgovora s Lajčakom istaknuo da Priština neće započeti rad na formiranju ZSO bez potpisivanja tri sporazuma - prijedloga EU-a iz veljače i aneksa iz Ohrida dogovorenog u ožujku.
"Provođenje ne može početi bez potpisa, jer nam je potrebno jamstvo da imamo važeći sporazum, koji nosi obveze i za drugu stranu", rekao je Bislimi.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.