[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/23\/l-fe988d390bf3326d6f66d070bea43c7f.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/23\/100x73\/l-fe988d390bf3326d6f66d070bea43c7f.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/23\/l-fe988d390bf3326d6f66d070bea43c7f.jpg","size":"91.41","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH dobila podršku od Međunarodnog ISSN centra u Parizu

Nacionalna i univerzitetska biblioteka (NUB) BiH dobila je podršku od Međunarodnog ISSN centra u Parizu, povodom najave te institucije da će zbog okolnosti u kojima djeluje zatvoriti vrata i prestati s radom.

U saopćenju NUBBiH se ističe da je Međunarodni ISSN centar autonomna međudržavna ustanova koja usklađuje rad međunarodne mreže za identifikaciju i dodjelu ISSN-a serijskim publikacijama i drugoj kontinuiranoj građi. ISSN (International Standard Serial Number) je međunarodni standardni broj za serijske publikacije kojim se ona imenuje nezavisno o zemlji izdavanja, jeziku ili pismu, učestalosti izlaženja, mediju. Međunarodnu mrežu čine Nacionalni centri 94 zemlje.

Bosna i Hercegovina je članica je ovog međunarodnog sistema od 1998. godine, a poslove Nacionalnog centra obavlja ISSN centar Bosne i Hercegovine koji je sastavni dio Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH u Sarajevu. Nacionalni ISSN centar Bosne i Hercegovine je 2015. godine, dobio nagradu od Međunarodnog ISSN centra u Parizu. Priznanje je dodijeljeno za uspješan rad, predanost, konzistentne napore i impresivna postignuća ISSN tima u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH.

Prema mišljenju Međunarodnog centra ISSN-a u Parizu, BH ISSN centar je zaslužan za uspješnu promociju ISSN broja u Bosni i Hercegovini što uveliko doprinosi bibliotečkoj zajednici u cjelini i korisno je na nacionalnom i međunarodnom nivou Bosne i Hercegovine.

- Dijeljenjem pisama podrške koje svakodnevno dobijamo želimo da osobe koje su na pozicijama u ministarstvima Bosne i Hercegovine budu svjesne da nacionalne biblioteke nisu luksuz već nužnost jedne države. Nacionalne biblioteke prikupljaju i čuvaju pisanu, objavljenu i zabilježenu produkciju svojih naroda i nacija i čine ih dostupnim korisnicima u datom trenutku i daleko u budućnosti. Nestankom nacionalnih biblioteka nestaje prošlost, sadašnjost i budućnost naroda i nacija čija sjećanja čuvaju - saopšteno je iz NUBBiH.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!