[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/19\/l-f513f82f5f90e5ceedba7cae9165b5da.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/19\/100x73\/l-f513f82f5f90e5ceedba7cae9165b5da.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/19\/l-f513f82f5f90e5ceedba7cae9165b5da.jpg","size":"48.62","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Kurti: NATO će biti protiv zahtjeva o slanju srpskih vojnika na Kosovo

Kosovski premijer Albin Kurti kazao je danas da će NATO biti protiv zahtjeva Srbije da na Kosovo pošalje oko tisuću svojih vojnika i policajca.

"Nikada nije bilo potrebe za srpskim vojnicima u Republici Kosovo, nikada nije bilo potrebe za srpskim vojnicima ni u 20. pa ni u 19. stoljeću. Ovim zahtjevima pokazuju da su ostali u devetnaestom i dvadesetom stoljeću.

Naravno, NATO će biti protiv, a oni također dobro razumiju da ti jadni srpski vojnici, za koje tvrde da će ih dovesti u našu zemlju, nemaju gdje doći na Kosovo. Tako da je to više izraz njihove nemoći nego njihove moći", rekao je Kurti, prenese prištinski mediji.

Prema njegovim riječima, kosovske vlasti su u stalnoj komunikaciji s KFOR-om i postavljene barikade se neće još dugo tolerirati.

Deseti je dan barikada na sjeveru Kosova, a noć je protekla mirno nakon što su u nedjelju prosvjedovale ultradesničarske skupine sa srpske strane na prijelazu Jarinje, a KFOR-a  s kosovske strane tog prijelaza postavio bodljikavu žicu.

Direktor srpskog Ureda za Kosovo Petar Petković kazao je da su danas razbijena četiri izloga trgovina u vlasništvu Srba u etnički mješovitom naselju Bošnjačka Mahala, u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice.

"Iskustvo nas uči da nasilje nad zajednicama i narodima počinje upravo napadima na njihovu imovinu i zato je potrebno da KFOR hitno stane u zaštitu Srba i njihove imovine na Kosovu", kazao je Petković.

Europska unija i Sjedinjene Države pojačanom diplomacijom nastoje obuzdati retoriku i stajališta dviju strana te dovesti pregovarače iz Beograda i Prištine za stol u potrazi za trajnim rješenjem i pravno obvezujućim sporazumom.

Prištinske vlasti trajnim rješenjem vide priznanje neovisnosti i zeleno svjetlo za članstvo u UN-u i međunarodnim organizacijama, a Beograd očekuje "kompromisno rješenje" kojim bi formalno-pravno zadržao teritorijalni integritet, a u suštini vlast na sjeveru Kosova, što Priština ne prihvaća. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!