[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/19\/l-a3ad425ecfd744012bba21adad90e6c4.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/19\/100x73\/l-a3ad425ecfd744012bba21adad90e6c4.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/19\/l-a3ad425ecfd744012bba21adad90e6c4.jpg","size":"169.93","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Mandić: Đukanovićev prekid komunikacije neće zaustaviti formiranje nove vlade

Lider crnogorske Demokratske fronte (DF) Andrija Mandić smatra da inzistiranje predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića na prekidu svake komunikacije s parlamentarnom većinom neće zaustaviti izbor nove vlade.

Mandić je za današnje Vijesti rekao da će premijer Crne Gore biti bivši diplomata, a sada zastupnik, Miodrag Lekić i dodao kako ne vjeruje da će međunarodna zajednica prekinuti odnose s tom vladom.

Crnogorski predsjednik Milo Đukanović je nakon usvajanja izmjena Zakona o predsjedniku rekao da ne želi sudjelovati u njegovoj primjeni, ali da je odlučio potpisati ga jer ne želi kršiti ustavne ovlasti.

Specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabriel Escobar pozvao je Skupštinu Crne Gore da ne pokušava formirati novu vladu prema nedavno usvojenim izmjenama Zakona o predsjedniku. Escobar je rekao da ne vidi kako bi SAD mogao surađivati ​​s vladom koja bi se formirala pod tim uvjetima.

Komentirajući izjavu europskog zastupnika Vladimira Bilčika da nema pomaka prema EU sa "snagama bliskim Moskvi", Mandić je ocijenio da je riječ o kampanji koju već duže vrijeme vodi "nekoliko međunarodnih dužnosnika" koji su radili zajedno s Milom Đukanovićem godinama.

Zastupnici crnogorskog parlamenta prije tjedan dana ponovno su usvojili izmjene Zakona o predsjedniku, kojima Skupština preuzima dio nadležnosti šefa države u predlaganju mandatara za sastav vlade. Izmjene zakona, koje parlamentarnoj većini otvaraju mogućnost izbora kandidata za mandatara, usvojene su unatoč preporukama Venecijanske komisije i Europske unije da se od njih odustane.

Crnogorska oporba drži da su izmjene Zakona o predsjedniku "državni udar", zbog čega je u Podgorici održano nekoliko prosvjeda tijekom koji su tražili povlačenje spornog zakona i raspisivanje izvanrednih parlamentarnih izbora.

Politička krizu u Crnoj Gori dodatno usložnjava i činjenica da Ustavni sud od 13. rujna ima samo tri od sedam sudaca, a Skupština u dva kruga glasanja nije izabrala četvoricu nedostajućih sudaca tog suda. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!