Historijski muzej BiH najavio je za 16. septembar razgovor o temi revalorizacije naslijeđa Drugog svjetskog rata u muzejima. U razgovoru će učestvovati dr Nataša Jagdhuhn, autorica knjige "Postjugoslovenski Metamuzeji. Revalorizacija naslijeđa Drugog svjetskog rata u postkonfliktnim društvima Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije" i dr Melina Sadiković.
Ta knjiga objavljena je pri Izdavačkoj kući Palgrave, a analizira načine na koje se baština Drugog svjetskog rata rekonstruiše i revalorizuje u memorijalnim muzejima Drugog svjetskog rata postsocijalističkih i postkonfliktnih država.
- Istraživanje obuhvata muzeje Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije. Tranzitni položaj muzeja Drugog svjetskog rata omogućava promatranje tih institucija kao historijskih artefakata. Između ostalih, Historijski muzej BiH je bio predmet istraživanja: tokom procesa rada je korištena muzejska arhiva i razgovori sa osobljem muzeja - navodi se.
Nataša Jagdhuhn je muzeologinja čije je istraživanje usmjereno na konstrukte pamćenja u državama nasljednicama Jugoslavije, historiju muzeologije i aktualne rasprave o dekolonizaciji baštine diljem svijeta. Trenutno radi na postdoktorskom projektu Pokret nesvrstanih i dekolonizacija muzejskog polja: jugoslavenski antikolonijalni muzeji (1961.–1989.) na Friedrich-Schiller Univerzitetu u Jeni.
Razgovor moderira dr Melina Sadiković, interdisciplinarna istraživačica iz Sarajeva, koja se bavi, između ostalog, istraživanjem uloge muzeja u izgradnji narativa o ratu.
- Razgovor će biti održan u Historijskom muzeju BiH 16. septembra s početkom u 19 sati - saopćeno je iz Historijskog muzeja BiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.