Unaprjeđenje i harmonizacija modela novčanih podrški u poljoprivredi na području Federacije Bosne i Hercegovine, bile su teme sastanka koji je Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva organizirovalo danas u Sarajevu s kantonalnim ministrima za oblast poljoprivrede.
Predstavljeni su postojeći modeli novčanih podrški federalnog i kantonalnih nivoa vlasti te je ukazano na potrebu kontinuirane saradnje navedenih nivoa s ciljem harmonizacije modela kroz koje se dodjeljuju budžetska sredstava korisnicima i klijentima u FBiH.
Na sastanku je istaknuta potreba usklađivanja novčanih podrški sa Sporazumom o poljoprivredi potpisanim u okviru Svjetske trgovinske organizacije, Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju i drugim međunarodnim trgovinskim sporazumima čiji je potpisnik Bosna i Hercegovina.
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić izjavio je da resorno ministarstvo nastoji unaprijediti modele novčanih podrški u poljoprivredi te da prisustvo kantonalnih ministara današnjem sastanku govori u prilog zainteresovanosti kantonalnih vlasti da se dođe do rješenja koja će unaprijediti stanje u oblasti poljoprivrede.
- Primjetno je da se novčane podrške razlikuju od kantona do kantona te da nisu usklađene s novčanim podrškama koje propisuje Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Upravo zbog toga smo otvorili temu unaprjeđenja i harmonizacije modela novčanih podrški u poljoprivredi kako bi došli do najboljih rješenja koja će biti u funkciji razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja ali i racionalnog trošenja raspoloživih budžetskih sredstava - naveo je Hrnjić.
Na potrebu unapređenja i harmonizacije modela novčanih podrški u poljoprivredi dodatno ukazuje i ovogodišnji revizorski izvještaj "Učinkovitost poticaja u poljoprivredi" koji je sačinio Ured za reviziju institucija u FBiH a u kojem je ukazano da nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim novčanim podrškama i da se implementacijom novčanih podrški u poljoprivredi ne postižu zadovoljavajući rezultati.
Na sastanku je istaknuto da je dosadašnji pristup dovodio u nepovoljan položaj poljoprivrednike iz siromašnijih područja FBiH, kao i neracionalno upravljanje raspoloživim budžetskim sredstvima te je taj pristup potrebno mijenjati.
Također je ukazano i na obaveze postepenog usklađivanja zakonodavstva i praksi u BiH s pravilima i standardima EU, odnosno Zajedničke poljoprivredne politike.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.