[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/03\/l-a72110b0d389f4233d4e9f15420a37a2.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/03\/100x73\/l-a72110b0d389f4233d4e9f15420a37a2.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/03\/l-a72110b0d389f4233d4e9f15420a37a2.jpg","size":"77.92","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Potpisan sporazum o saradnji Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom i Sudske policije

Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom i Sudska policija u Federaciji Bosne i Hercegovine danas su u Neumu potpisali Sporazum o saradnji koji prije svega ima za cilj adekvatnu implementaciju Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom u Federaciji Bosne i Hercegovine. Sporazum su potpisali v.d. direktora Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom Emir Bašić i direktor Sudske policije u Federaciji Bosne i Hercegovine Dženad Grošo.

Cilj Sporazuma je da se odluke sudova u Federaciji Bosne i Hercegovine vezane za privremeno ili trajno oduzimanje nezakonito stečene imovine krivičnim djelom izvrše na efikasan i siguran način, odnosno da Agencija i Sudska policija vrše zajedničke pripremne aktivnosti i razmjenu operativnih informacija kako bi u skladu sa ovlaštenjima i obavezama proisteklim iz sudske odluke postavljeni zadaci bili realizirani u cjelosti i blagovremeno, saopćeno je iz Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom. 

Sporazum uključuje i odredbe koje se tiču osiguranja imovinske koristi privremenom mjerom, gdje će Sudska policija u skladu sa rješenjem suda pružiti pomoć u provođenju sudskih odluka Agenciji, kojom prilikom će stvariti potrebne sigurnosne uslove za nesmetano provođenje sudske odluke i sigurnost učesnika u postupku izvršenja.

Također, Sporazumom je utvrđeno i organiziranje zajedničkih edukacija službenika Sudske policije, uposlenika Agencije i drugih relevantnih osoba sa ciljem pravilnog i efikasnog djelovanja u provedbi sudskih odluka vezanih za oduzimanje nezakonito stečene imovine krivičnim djelom, kao i zajedničko djelovanje prema organima zakonodavne i izvršne vlasti sa ciljem uspostavljanja adekvatnog pravnog okvira potrebnog za rješavanje pitanja potrebnih za efikasnu realizaciju sudskih odluka o oduzimanju nezakonito stečene imovine.

Direktor Sudske policije je ukazao na važnost saradnje institucija nadležnih za provedbu sudskih odluka kojima se oduzima nezakonito stečena imovina što predstavlja bitan segment u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Također, direktor Grošo je ukazao i na potrebu istovremenog jačanja kapaciteta kako Sudske policije, tako i Agencije sa ciljem stvaranja preduslova za potpunu implementaciju seta antikorupcionih zakona u Federaciji BiH.

Potpisivanjem sporazuma stvorit će se potrebni preduvjeti za izvršenje sudskih odluka vezanih za oduzimanje imovinske koristi u smislu odredbi Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom, odnosno uspostavljanja efikasnije međusobne saradnje Agencije i Sudske policije iz drugih zakonom utvrđenih nadležnosti Agencije i Sudske policije, istakao je Bašić.

Predstavnici obje institucije su na kraju zaključili da ovaj događaj predstavlja još jedan korak ka jačanju saradnje i partnerstva u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, te da će Agencija i Sudska policija, kao institucije koje su nadležne za provođenje sudskih odluka, u cilju prevazilaženja dosadašnjih problema i budućih izazova u radu, dodatno jačati saradnju sa pravosudnim institucijama, što će se intezivirati kroz buduće zajedničke edukacije, koordinacijske sastanke i druge aktivnosti koje za cilj imaju unapređenje sveukupnih rezultata.

Okrugli sto je organizovan u saradnji sa OSCE-om, prenosi Ured Vlade za odnose s javnošću.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!