[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/24\/l-30e21b4cf2b32d22851118a0ddde62e0.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/24\/100x73\/l-30e21b4cf2b32d22851118a0ddde62e0.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/24\/l-30e21b4cf2b32d22851118a0ddde62e0.jpg","size":"63.88","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Naučni rad tuzlanskih psihijatara dobio prestižnu nagradu u Austriji (VIDEO)

Originalni naučni rad "Bosanska ratna siročad - Mentalno zdravlje u poslijeratnom vremenu" objavljen je u julu 2023. godine u prestižnom američkom stručnom časopisu "Journal of Neurological and Mental disorders", jednom od časopisa iz oblasti neurologije i psihijatrije sa najdužom tradicijom u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ovaj rad bazira se na podacima iz doktorske disertacije prof. dr. Nermine Kravić pod mentorstvom prof. dr. Izeta Pajevića, a objavljivanje članka nastalo je zajedničkom saradnjom psihijatara iz Bosne i Hercegovine, Austrije i Španije. Veliki doprinos u izradi ovog člana svojom stručnošću dala je prof. dr. Kanita Dervić, koja radi na Medicinskom fakuletetu univerziteta u Beču.

- Ovo istraživanje bilo je prilično složeno. Međutim značajno je što smo u tom periodu uhvatili tu jednu generaciju koja je tada bila u dobi od 17-18 godina i pokazali kakva je njihova psihološka struktura u vezi sa tim nemilim događajima gubitka očeva u ratu. Vidimo, nažalost, da je ova tema ponovo aktuelna i u svijetu tako da ponovo postajemo interesantni sa tom jednom ratnom tematikom koju smo mi jako mnogo istraživali u ovom poslijeratnom periodu ovdje u Bosni i Hercegovini - kazala je Feni prof.dr Nermina Kravić, subspecijalista dječije i adolescentne psihijatrije. 

- Zaključci rada su uglavnom dobri. Nije bilo posebno ubjedljive razlike između psihološkog profila djece, odnosno adolescenata koji su u ratu ostali bez oca sa profilima djece koja su živjeli u potpunim porodicama, ali se pokazalo da je veliki uticaj određenih i psihosocijalnih faktora, znači uslova odrastanja, postojanja doma, redovitih prihoda, imalo i jedan zaštitni faktor na njihovo odrastanje. Istraživanje je također povezivano sa zdravljem, fizičkim i mentalnim njihovih majki, i koliko je to imalo uticaj - dodala je. 

Navedeni članak ima dvostruku vrijednost: predstavlja nastojanje da se objektivnim, naučnim metodološkim postupcima napravi procjena psiholoških posljedica koju je rat ostavio na mlade naraštaje. Takođe, značaj ovog rada je što je okupio domaće i psihijatre koji su porijeklom iz Bosne i Hercegovine, a sada su uspješni u svijetu i žele svojim iskustvom i stručnošću pomoći naučni progres u Bosni i Hercegovini.

To je primjer dobre saradnje domaćih i eksperata koji sada žive i rade u inostranstvu (dijaspore) sa ciljem poboljšanja kvaliteta, stručnog i naučnog unapređenja i razmjene znanja i iskustava.

Rad je predložen za godišnju nagradu "Ernst Berg" iz oblasti socijalne psihijatrije koju dodjeluje Udruženje dječijih i adolescentnih psihijatara u Austriji, te je 22. marta 2024. godine stiglo obavještenje da je rad nagrađen prvom nagradom kao jedan od dva najbolja članka objavljena u 2023. godini. 

Dodjela nagrade obavit će se 25. aprila u mjestu Pöllau bei Hartberg u Austriji na Generalnoj skupštini Udruženja dječijih i adolescentnih psihijatara Austrije. Dodjeli nagrade prisustvovat će prvi autor članka prof.dr Nermina Kravić, gdje će predstaviti rad, prezentirati našu zemlju i zahvaliti stručnom odboru Udruženja.

- Svakako da mi nagrada znači mnogo. Ovo je jedno priznanje i u mom dogogodišnjem radu, skoro 30 godina ja radim u psihijatrijskoj struci, 20 godina radim u oblasti dječije i adolescentne psihijatrije. Subspecjalista sam iz te oblasti, tako da je ovo sad isto jedno lijepo priznanje koje je obilježilo ove jubileje, i lično i profesionalno - kaže na kraju razgovora za Fenu prof.dr Nermina Kravić. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!