[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/01\/20\/doktor-5.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/01\/20\/100x73\/doktor-5.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/01\/20\/doktor-5.jpg","size":"46.98","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Regija

Mladi slovenski liječnici bi u inozemstvo, stariji u privatnu praksu

Liječnici u Sloveniji nezadovoljni su svojim položajem i plaćama, imaju sindrom "pregorjelosti" na poslu nakon skoro dvije godine pandemije covida-19, a mnogo mladih liječnika razmišlja o odlasku u inozemstvo.

To su pokazala istraživanja i ankete provedene među liječnicima, što su ih u srijedu na konferenciji za novinare u Ljubljani predstavila slovenska Liječnička komora.

Kako je izjavila predsjednica komore Bojana Beović, skoro trećina mladih liječnika prema provedenoj anketi razmišlja o odlasku u inozemstvo, gdje su plaće i uvjeti bolji, a oko polovice svih liječnika razmišlja o izlasku iz sustava javnog zdravstva, bilo u inozemstvo ili u privatnu praksu.

Ne želimo postati država koja bi izvozila vrhunsko obrazovani kadar, rekla je Beović, iznoseći i podatke po kojima u Sloveniji nedostaje mnogo liječnika, njih oko 1000 kako da bi se približila europskim standardima u zdravstvu.

Na konferenciji su liječnici posebno upozorili na preveliku opterećenost primarnog javnog zdravstva i probleme obiteljskih liječnika zbog čega je interes za tu specijalizaciju skoro nestao, ali i niske plaće liječnika na početku karijere.

"Nedostatak liječnika u primarnom zdravstvu je kritičan", kazao je novinarima Rok Ravnikar, predsjednik odbora za osnovno zdravstvo pri Liječničkoj komori Slovenije.

Obiteljski liječnik u svojoj ambulanti ima u prosjeku samo 7 minuta za pacijenta, a ima i mnoga druga zaduženja.

Zbog epidemije covida-19 liječnici u primarnom zdravstvu imaju sada barem 40 kontakata dnevno koji se tiču samo koronavirusa, a uključuju nas i na punktovima za uzimanja uzoraka i centrima za cijepljenje", kazao je Ravnikar, dodajući da istraživanja pokazuju kako je velik dio liječnika iscrpljen, odnosno imaju sindrom "pregorjelosti" na poslu, prenosi Hina.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!