[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/20\/l-00518b85971cdf31948533f4b3f2cbe6.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/20\/100x73\/l-00518b85971cdf31948533f4b3f2cbe6.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/20\/l-00518b85971cdf31948533f4b3f2cbe6.jpg","size":"30.21","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Regija

FHP pozvao vlasti Srbije da podrže rezoluciju UN-a i prekinu s praksom slavljenja ratnih zločinaca

Organizacije za ljudska prava iz Srbije pozivale su u petak Vladu i predsjednika Srbije da podrže Rezoluciju UN-a o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici.

Kako je priopćio Fond za humanitarno pravo (FHP), organizacije za ljudska prava iz Srbije snažno podržavaju donošenje rezolucije Ujedinjenih naroda o proglašenju 11. srpnja "Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici".

"Pozivamo Vladu i predsjednika Srbije da podrže proglašenje 11. srpnja za Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici i prekinu s praksom slavljenja osuđenih ratnih zločinaca, a poricanja zločina, žrtava i presuda međunarodnih sudova", kaže se u priopćenju i dodaje da bi time Srbija napravila odlučan korak prema pomirenju u regiji.

"Činjenice o genocidu u Srebrenici, kao i njegova pravna kvalifikacija, potvrđene su izvan razumne sumnje presudama Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove", navodi se u priopćenju.

Također se podsjeća i da je prva presuda zbog genocida u Srebrenici izrečena zapovjedniku Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske Radislavu Krstiću u travnju 2004., a zbog genocida su osuđeni i Vujadin Popović, Ljubiša Beara, Drago Nikolić i Zdravko Tolimir, kao i tadašnji predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić i ratni komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić, koji su osuđeni na doživotni zatvor.

Uz FHP, priopćenje su potpisale i organizacije "Žene u crnom", "Impuls Tutin", "Peščanik", Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Inicijativa mladih za ljudska prava, "Hartefakt Fond", Građanske inicijative, Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM) i Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, Autonomni ženski centar, Centar za kulturnu dekontaminaciju, te Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!