Brzo širenje nove varijante omikron soja, dovelo je do rekordnih bojeva zaraze i hospitalizacije djece, a riziku doprinose antivakserske dezinformacije o štetnosti vakcina koje se serviraju roditeljima.
Vjerovatnost da će mladi umrijeti od virusa i dalje je mala, ali vakcina itekako smanjuje opasnost od teškog oblika bolesti, a vakcinisane majke mogu zaštitu prenijeti na djecu.
Ipak, zbog sumnji oko cjepiva koje se šire putem interneta, roditelji i djeca i dalje su ranjivi.
Wassim Ballan, liječnik u dječjoj bolnici u Phoenixu, rekao je da je borba protiv dezinformacija postala dio njegovog posla, bilo da se radi o zabrinutosti oko toga da su vakcine prebrzo razvijene ili o lažnim tvrdnjama da mogu utjecati na plodnost.
- Nažalost, ovaj razgovor s roditeljima često vodimo kad je dijete već završilo u bolnici - kazao je.
Važno je da roditelji razumiju da su vakcine “najvažniji alat zaštite”, a pogotovo pomažu izbjeći rijetku i opasnu komplikaciju multisistemskog upalnog sindroma.
U prvoj sedmici januara, teksaška dječja bolnica u Houstonu imala je 12 slučajeva novorođenčadi koja se zbog COVID-19 nalazila na intenzivnoj njezi.
Novorođenčad je premlada za vakcinaciju, ali liječnica Kathryn Gray s odjela fetalne medicine u bolnici Brigham and Women’s Hospital, kazala je kako je sve više dokaza da se kod vakcinacije za vrijeme trudnoće antitijela na siguran način prenose s majke na dijete, što i njega barem djelomično štiti od pošasti koja traje već dvije godine.
Gray kaže da danas, temeljeno na svim podacima, može pouzdano reći trudnicama reći da je vakcina sigurna kako za majku, tako i za dijete.
- Ako zaista žele zaštititi svoju novorođenu djecu, najbolji način za to je vakcinisati se - kazao je.
Istu poruku šalju i zdravstvene ustanove širom svijeta.
Ipak, manjak podataka s početka pandemije i dalje se na društvenim mrežama iskorištava u svrhe odvraćanja ljudi od vakcinacije. U objavama na Facebooku i Twitteru pojavljuju se tvrdnje da je porastao broj mrtvorođenčadi zbog vakcinacije trudnica, uprkos tome što je rizik puno veći ako majke prebolijevaju zarazu nevakcinisane.
Epidemiologinje Carla DeSisto i Sascha Ellington iz američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti kazale su da među 1,2 miliona rođenih “nema dokaza o povećanju učestalosti mrtvorođenih za vrijeme trajanja pandemije”.
- U poeđenju s trudnicama koje nemaju COVID-19, one koje obole od njega pod povećanim su rizikom od nepovoljnog ishoda trudnoće, poput primjerice rađanja nedonoščadi i mrtvorođenčadi - poručile su naučnice.
Dezinformacije se odnose i na dojenje te se pojavljuju objave po kojima su djeca koju su dojile vakcinisane majke dobivala osip te čak i umirala.
Moderatori privatnih grupa na Facebooku za AFP su kazali da su dezinformacije sve češće u grupama za razmjenu i prodaju majčinog mlijeka.
Istraživanja ukazuju na korist mlijeka vakcinisane majke, kazala je suvoditeljica Centra za dojenje u dječjoj bolnici u Cincinnatiju Laura Ward.
- U mlijeku vakcinisanih majki nađena su antitijela, što znači da vakcinisane majke na dojenčad mogu prenijeti određenu zaštitu od virusa COVID-19 - kazala je.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.