[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/09\/l-2a2a3fa58e7a0f51cecc3131adba2470.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/09\/100x73\/l-2a2a3fa58e7a0f51cecc3131adba2470.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/09\/l-2a2a3fa58e7a0f51cecc3131adba2470.jpg","size":"79.10","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Nauka i tehnologija

David Baker, Demis Hassabis i John Jumper dobitnici Nobelove nagrade za hemiju

Naučnici David Baker, Demis Hassabis i John Jumper osvojili su Nobelovu nagradu za hemiju 2024. godine, saopćilo je u srijedu tijelo koje dodjeljuje nagradu, za njihov rad na strukturi proteina.

Nagradu, koja se smatra jednom od najprestižnijih u naučnom svijetu, dodjeljuje Kraljevska švedska akademija nauka, a vrijedna je 11 miliona švedskih kruna (1,1 milion dolara).

- Jedno od otkrića koje je ove godine priznato odnosi se na konstrukciju spektakularnih proteina. Drugi se odnosi na ispunjenje 50-godišnjeg sna: predviđanje strukture proteina na temelju njihovih aminokiselinskih sekvenci - navodi akademija u saopćenju.

Polovina nagrade dodijeljena je Bakeru "za kompjuterskii dizajn proteina", dok su drugu polovicu podijelili Hassabis i Jumper "za predviđanje strukture proteina", saopćila je akademija.

Treća nagrada koja se dodjeljuje svake godine, nagrada za hemiju, slijedi one za medicinu i fiziku objavljene u ovoj sedmici.

Nobelove nagrade ustanovljene su oporukom izumitelja dinamita i bogatog poslovnog čovjeka Alfreda Nobela i dodjeljuju se "onima koji su tokom prethodne godine donijeli najveću korist čovječanstvu".

Prvi put dodijeljen 1901., 15 godina nakon Nobelove smrti, dodjeljuje se za postignuća u medicini, fizici, hemiji, književnosti i miru. Dobitnici u svakoj kategoriji dijele svotu nagrade koja se usklađivala tokom godina.

Nagrada za ekonomiju kasniji je dodatak koji finansira švedska centralna banka.

Hemija, bliska srcu Alfreda Nobela i disciplina koja se najviše može primijeniti na njegov vlastiti rad kao izumitelja, možda nije uvijek najzanimljivija od nagrada, ali prošli dobitnici uključuju naučne velikane poput pionira radioaktivnosti Ernesta Rutherforda i Marie Curie.

Prošlogodišnju nagradu za hemiju dobili su Moungi Bawendi, Louis Brus i Aleksey Ekimov za njihovo otkriće sićušnih nakupina atoma poznatih kao kvantne tačke, koje se danas naširoko koriste za stvaranje boja na ravnim ekranima, svjetlećim diodama (LED) svjetiljkama i uređajima koji hirurzima pomažu da vide krvne žile u tumorima.

Uz novčanu nagradu, pobjednicima će švedski kralj 10. decembra uručiti medalju, nakon čega će uslijediti raskošni banket u gradskoj vijećnici Stockholma, prenosi Reuters.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!