Bosna i Hercegovina je na rubu tehnološke revolucije, a osnivanje Svemirske agencije moglo bi biti ključni korak ka izgradnji svjetlije budućnosti. Svemirska industrija postaje sve važnija, ne samo zbog inovacija nego i zbog ekonomskih benefita koje donosi. Zemlje u regionu već napreduju sa svojim svemirskim inicijativama. Albanija je uspješno lansirala dva satelita, a Crna Gora se priprema za lansiranje svog satelita Luča ove godine, dok Hrvatska radi na projektu CroCube. Zašto bi Bosna i Hercegovina zaostajala kada ima ogroman potencijal i povoljnu geografsku poziciju?
Zbog svoje specifične geografske lokacije, Bosna i Hercegovina ima značajnu stratešku važnost u svemirskim komunikacijama, jer mnogi sateliti prolaze iznad naše regije. Svemirske agencije i kompanije širom svijeta koriste zemaljske stanice za održavanje komunikacije sa satelitima, a Bosna i Hercegovina bi mogla postati ključna lokacija za pružanje ovih usluga. Osnivanje Svemirske agencije omogućilo bi izgradnju takve infrastrukture, pozicionirajući našu zemlju kao neizostavnog igrača u svemirskoj industriji.
Na ovo pitanje odgovaraju iz Centra za edukaciju, robotiku, inovacije i tehnologiju (CERIT) iz Mostara.
" Prvenstveno, tu je tehnološki razvoj i inovacije. Svemirska industrija je jedan od najbrže rastućih sektora u svijetu. Osnivanjem Svemirske agencije, Bosna i Hercegovina bi se pridružila globalnoj zajednici zemalja koje ulažu u istraživanje i inovacije. Naša zemlja bi imala priliku razvijati svoje satelite, učestvovati u međunarodnim projektima i pratiti najnovije tehnološke napretke", odgovaraju iz CERIT-a.
Nadalje, pojašnjavaju i da to za sobom povlači i investitore i stvaranje novih radnih mjesta.
"Svemirska industrija ne bi samo privukla strane investicije nego bi i stvorila brojne nove poslove u raznim sektorima: od inženjerstva i programiranja do logistike i menadžmenta. Investitori širom svijeta su voljni ulagati u zemlje koje prioritetizuju tehnološki napredak, a osnivanje Svemirske agencije bi služilo kao magnet za njih", tvrde Iz CERIT-a.
Svemirska agencija bi inspirisala razvoj obrazovnih programa fokusiranih na svemirske nauke, inženjerstvo i robotiku. Naše univerzitete bi mogli obrazovati nove generacije stručnjaka spremnih da se suoče sa izazovima svemirske ere.
Utjecalo bi to i na razvoj raznih industrijskih sektora.
" Svemirska industrija nije ograničena samo na rakete i satelite. Sektori kao što su telekomunikacije, energija, poljoprivreda, meteorologija i transport značajno bi profitirali od svemirskih tehnologija. Satelitske tehnologije mogu pomoći u preciznom praćenju vremena, efikasnijem upravljanju resursima u poljoprivredi i unapređenju telekomunikacija", kažu u CERIT-u.
U konačnici, sve to bi dovelo do povećanje nacionalnog ponosa i globalne pozicije.
"Ulazak Bosne i Hercegovine u svemirsku trku bio bi izvor ponosa za sve građane. Osnivanje Svemirske agencije bi pokazalo da smo spremni biti regionalni lideri i suočiti se s izazovima budućnosti. Pored toga, naša zemlja treba aktivno učestvovati u međunarodnim organizacijama kao što su Ujedinjene nacije - UN i Međunarodna telekomunikaciona unija - ITU, glasajući o ključnim pitanjima vezanim za svemir i osiguravajući da se naš glas čuje na globalnoj sceni", kažu u CERIT-u..
Osnivanje Svemirske agencije Bosne i Hercegovine nije samo pitanje prestiža – to je pitanje ekonomskog i tehnološkog budućnosti naše zemlje. To je prilika da iskoristimo naš ljudski potencijal i postanemo regionalni lider u svemirskim istraživanjima i tehnologiji.
" Vrijeme je da pružimo ruke zvijezdama! Svemirska agencija Bosne i Hercegovine bi bila ključni korak ka modernizaciji našeg društva i ekonomije. Naši mladi inženjeri, programeri, naučnici i stručnjaci iz raznih oblasti su spremni za ovaj izazov. Potrebna nam je podrška i politička volja da izgradimo budućnost u kojoj Bosna i Hercegovina ne zaostaje, već ide naprijed zajedno s najboljima!
Osnivanjem Svemirske agencije ne otvaramo samo vrata u svemir – otvaramo vrata ka boljem životu za sve nas", poručuju iz CERIT-a.
CERIT-ov tim mladih robotičara već sedam godina zaredom predstavlja Bosnu i Hercegovinu na prestižnom takmičenju, na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi. I osvajaju zlato, pobjeđuju u veoma jakoj konkurenciji. O kakvim se entuzijastima radi govori i podatak da su istrajali i onda kada su takmičenja finansirali sami a da je jedan od njihovih profesora mentora dizao i kredit da bi izmirili troškove.
Zato vjerujemo da će istrajati i u ovoj akciji!
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.