[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/08\/02\/l-002d2665e03eacc93d5626f71775b6fe.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/08\/02\/100x73\/l-002d2665e03eacc93d5626f71775b6fe.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/08\/02\/l-002d2665e03eacc93d5626f71775b6fe.jpg","size":"94.76","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Nauka i tehnologija

Britanski hirurški tim u Brazilu uspješno razdvojio sijamske blizance spojene mozgovima

Trogodišnji sijamski blizanci, čiji su mozgovi bili spojeni, uspješno su razdvojeni nakon 33 sata operacije. Dječaci Bernardo i Arthur Lima prošli su nekoliko operativnih zahvata u Rio de Janeiru, a vodio ih je britanski pedijatrijski hirurg Noor ul Owase Jeelani iz londonske bolnice Great Ormond Street, prenosi Sky News. 

Trogodišnji dječaci bili su na ukupno 7 operacija, a samo posljednje dvije trajale su ukupno 33 sata. U procesu je učestvovalo 100 zdravstvenih radnika. 

Hirurzi su proveli mjesece isprobavajući tehnike pomoću virtuelne stvarnosti prije nego što su započeli stvarne operativne zahvate. 

Operaciju razdvajanja vodio je dr. Jeelani, uz dr. Gabriela Mufarreja, voditelja pedijatrijske hirurgije instituta Estadual do Cerebro Paulo Niemeyer.

Jeelani je opisao operaciju kao izvanredno postignuće te istaknuo da su pomogle i donacije za organizaciju Gemini Untwined koja sakuplja novac za ovakve vrste operacija u slučajevima sijamskih blizanaca. 

- Uspješno razdvajanje Bernarda i Arthura izvanredno je postignuće tima u Riju i fantastičan primjer zašto je rad Gemini Untwined tako vrijedan.

Ne samo da smo osigurali novu budućnost za dječake i njihove porodice, već smo ohrabrili lokalni tim, dali im nova znanja i sposobnosti da u budućnosti i sami mogu raditi ovakve složene hirurške zahvate - rekao je Jeelani britanskim medijima.

Hirurg Noor ul Ovase Jeelani opisao je operaciju kao "nešto što dolazi iz svemirskog doba".

Bio je to jedan od najsloženijih procesa razdvajanja blizanaca ikad.

Jeelani je objasnio da su po prvi put hirurzi u različitim zemljama nosili VR setove i zajedno obavljali operaciju "nalazeći se u istoj prostoriji virtuelne realnosti".

Govoreći o VR aspektu same operacije, dr. Jeelani je rekao za novinsku agenciju PA da je zaista bilo sjajno vidjeti čitavu anatomiju i uraditi operaciju prije nego što zapravo izložite djecu bilo kakvom riziku.

- Možete zamisliti koliko je to umirujuće za same hirurge - rekao je on. 

Pojasnio je da su prethodni neuspjeli pokušaji razdvajanja dječaka značili da je njihova anatomija iskomplicirana tkivom koje je bilo prekriveno ožiljcima, te da se bojao ući u rizične operativne zahvate. 

Dodao je da su, kao i kod svih sijamskih blizanaca nakon razdvajanja, krvni pritisak i otkucaji srca dječacima bili izrazito visoki i ubrzani sve dok ih četiri dana kasnije nisu spojili i kada su se uzeli za ruke. 

Blizanci se dobro oporavljaju u bolnici i sada im predstoji šestomjesečna rehabilitacija.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!