Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara juče je ugostila ambasadore Grupe prijatelja zapadnog Balkana – inicijative pokrenute 2023. godine od Češke Republike, Grčke, Slovačke, Hrvatske, Slovenije, Italije i Austrije.
Na sastanku su sudjelovali ambasadori: Jana K. Lolić Šindelková iz Češke Republike, Ioanna Efthymiadou iz Grčke, Roman Hlobeň iz Slovačke, Ivan Sabolić iz Hrvatske, Damijan Sedar iz Slovenije, te zamjenici šefova misija – Lorenzo Donatelli iz Italije i Dominik Urak iz Austrije.
Sastanak je održan u sklopu inicijative spomenutih ambasadora da se sastanu s ključnim političkim ulogama i predstavnicima stranaka u BiH, a sve s ciljem pomoći ubrzanja integracije BiH u Evropsku uniju.
Predsjednica Bradara zahvalila je ambasadorima na zanimanju kao i kontinuiranoj podršci.
- Provođenje reformi je nužno, a vaša podrška nam daje snagu da ustrajemo u tom procesu i osiguramo građanima BiH bolje prilike i stabilniju budućnost te konačno i službeno postanemo dio evropske obitelji, kamo nedvojbeno pripadamo - izjavila je Bradara.
Ambasadori su potvrdili predanost evropskoj perspektivi BiH, istaknuvši kako Evropska unija, iako nije savršen projekt, nema političku i ekonomsku alternativu. Naglasili su važnost konkretnih rezultata u ključnim reformama, uz poseban fokus na Plan rasta za zapadni Balkan.
Ovaj sastanak dio je serije susreta s predstavnicima vlasti BiH uoči decembarskog zasjedanja Evropskog vijeća, s ciljem pružanja dodatne podrške Bosni i Hercegovini na putu prema EU. Stavovi zemalja koje ambasadori predstavljaju su usuglašeni, a zajednički cilj ostaje punopravno članstvo BiH u Evropskoj uniji, saopćeno je iz Ureda predsjednice Federacije BiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.