Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine juče je na sjednici, po hitnom postupku i bez rasprave, usvojio Prijedlog zakona o dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.
Vijeće ministara BiH ranije je utvrdilo i Parlamentarnoj skupštini BiH dostavilo prijedlog ovog zakona, kojim se provodi odluka Ustavnog suda BiH.
Dopunama zakona vrši se ujednačavanje prava na troškove smještaja i naknade za odvojeni život stručnog osoblja u pravosudnim institucijama s nosiocima pravosudnih funkcija, sudijama i tužiocima na nivou BiH, a radi osiguranja principa nezavisnosti pravosuđa – navedeno je iz Vijeća ministara BiH.
Istovremeno se uvodi naknada za obavezno dežurstvo ili pripravnost za rad sudijama i tužiocima, a njenu visinu, uvjete i način ostvarivanja definirat će Vijeće ministara BiH posebnom odlukom.
Ustavni sud BiH je ranijom odlukom utvrdio da Zakon o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH nije u skladu s odgovarajućim odredbama Ustava BiH, Protokola uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, zbog toga što ne sadrži odredbe o pravu na troškove smještaja i naknadu za odvojeni život za stručno osoblje u pravosudnim institucijama BiH.
Delegati su odlučili da Komisiji za finansije i budžet Doma naroda vrate Prijedlog zakona o dopunama Zakona o administrativnim taksama, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH, kako bi ga u roku od sedam dana ponovno razmotrila i sačinila novi izvještaj.
Dom naroda nije prihvatio negativno mišljenje Komisije, koja nije podržala principe predloženog zakona, koji je u funkciji realiziranja preporuka Ureda za reviziju institucija BiH i unaprjeđenja praćenja naplate carinskih dažbina i administrativnih taksi.
Delegati su, u sklopu obimnog dnevnog reda na kojem je bilo više od 50 tačaka, između ostalog, razmatrali veliki broj izvještaja, a dali su i saglasnost za ratifikaciju desetak međunarodnih sporazuma i ugovora, nakon čega je sjednica završena.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.