[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/30\/l-1838e3ac1fb8a473a2841841ae8a547c.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/30\/100x73\/l-1838e3ac1fb8a473a2841841ae8a547c.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/30\/l-1838e3ac1fb8a473a2841841ae8a547c.jpg","size":"62.62","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Zrakoplovna tvrtka AirSerbia uvela letove do još jednog kineskog grada

Srbijanska zrakoplovna tvrtka AirSerbia uspostavila je od ponedjeljak izravnu liniju između Beograda i kineskog grada Guangzhoua u kojem živi 18,7 milijuna stanovnika.

Tom prigodom upriličena je svečanost u beogradskoj zračnoj luci a srbijanski ministar prometa i  infrastrukture Goran Vesić najavio je kako će uskoro biti uspostavljen i let za kineski grad Shanghai.

"Veoma smo zahvalni našim kineskim prijateljima na razvoju naših gospodarskih  i svih drugih odnosa, prije svega kulturnih", rekao je Vesić, priopćeno je iz Ministarstva prometa i infrastrukture Srbije.

Kineski grad Guangzhou je druga destinacija u toj zemlji do koje prometuje srbijanska zrakoplovna tvrtka u redovitom prometu a letovi će biti organizirani dva puta tjedno.

Srbijanski ministar Vesić je kazao kako očekuje da će letovi biti ponajprije poslovni jer su gospodarske veze Srbije i Kine sve značajnije te je podsjetio na Sporazum o slobodnoj trgovini koje su te dvije zemlje potpisale u svibnju.

"Ponovno uvođenje letova između Srbije i Kine, u prosincu 2022. godine, bio je značajan korak za našu tvrtku, ali i cijelu regiju zapadnog Balkana. 'AirSerbia' je u tom trenutku bila jedna od samo nekoliko tvrtki koje su letjele do Kine", rekao je generalni direktor AirSerbije Jiri i Marek.

Jačanje odnosa Srbije i Kinje uslijedilo je nakon dolska na vlast Srpske napredne stranke a Srbija i Kina potpisale su u svibnju tridesetak bilateralnih sporazuma i memoranduma i kineski predsjednik Xi Jinping je rekao kako ti dokumenti svjedoče i o "visoko kvalitetnoj suradnji u okviru inicijative Pojas i put".

Od njih najznačajniji je Sporazum o slobodnoj trgovini Kine i Srbije prema kojem će se idućih pet i deset godina skoro 95 posto srpskih proizvoda moći izvoziti u Kinu bez ikakvih naknada.

Također Kina ne priznaje neovisnost Kosova, a istodobno Srbija zastupa politiku jedne Kine.

Srbija, kandidatkinja za članstvo u EU, više se puta našla ne meti kritika Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država zbog odnosa s Kinom a također se još nije usuglasila sa sankcijama uvedenim Rusiji nakon ruske agresije na Ukrajinu.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!