Tlo pod našim nogama nije samo kamenje, zemlja i prah. Svaki kvadratni metar može biti jedinstven u pogledu sastava, strukture i života koji sadrži ipodržava. Neka tla sadrže više stijena bogatih određenim mineralima; druga obiluju ostacima biljaka sa džepovima zraka i vode.
Tlo je često zanemareno područje biološke raznolikosti, no čak i mali dio može vrvjeti životom, od sitnih organizama do gljiva i glista, a svi oni imaju važnu ulogu u funkcioniranju tla kao ekosustava. Pored toga, upravo u tom prostoru se hranjive tvari pretvaraju u one oblike koje biljke mogu apsorbirati, omogućujući time biomasi da stvara i pohranjuje ugljik. To je ujedno i prostor u kojem potencijalna voda namijenjena za ljudsku potrošnju počinje svoj prirodni put pročišćavanja prema podzemnoj vodi.
Čovjek je uzgajao isključivo organsku hranu, sve do pojave prvih umjetnih pesticida i gnojiva u 20. vijeku. U pokušaju da urode plodnim žetvama i zadovolje ogromnu potražnju za hranom poljoprivredne prakse upotrebljavaju gnojiva, pesticide i druge sintetičke, neprirodne proizvode i proizvode na bazi hemikalija što može biti pogubno u pogledu biološke raznolikosti područja, sintetika doprinosi problemu zagađenja dušikom i u prehrambeni sistem dodaje hemikalije koje mogu štetiti zdravlju ljudi.
Uz pritisak za smanjenje upotrebe štetnih hemikalija, poljoprivredni i hortikulturalni sektori moraju tražiti nove tehnologije. Tako su danas u poljoprivredi sve popularnije nove, ekološki prihvatljive, alternative I u našoj zemlji posljednjih godina vlada trend prirodnog, ekološkog uzgoja i proizvodnje organske hrane. Entuzijasta, vrijednih i čestitih ljudi koji u organskoj proizvodnji vide šansu sve je više. Ne čekaju državu, mada im treba podrška u svakom smislu, već se sami, laganim koracima, probijaju na tržištu.
Jedan od njih je i poznati bosanskohercegovački pjevač narodne muzike i sevdalinki, glavni i odgovorni za pokretanje porodičnog biznisa „Jukan Eko Hrana“, Ibrahim Jukan. On vidi šansu naše države u ekološkoj proizvodnji.
- Ekološki uzgoj i organska proizvodnja je naš rudnik zlata - kazao je za magazin Start BiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.