U JU za predškolski odgoj i obrazovanje "Mladost" u Kaknju je sredinom prošle sedmice održana prva edukativna radionica za uposlenike ove javne ustanove u kojoj udruženje Pozitivne vrijednosti iz Sarajeva, od početka septembra, provodi projekat pod nazivom " Hortiterapija za najmlađe". Ima više definicija hortiterapije a najjednostavnija je ona koja kaže da ona predstavlja ciljano korištenje biljaka u programu liječenja i rekreacije, predstavlja značajan segment interakcije ljudi sa prirodom. Projekat se realizuje uz podršku Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu – ReLOaD. , koji finansira Evropska unija (EU), a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP). Ova radionica je samo jedna u nizu koje će se organizirati kako za uposlenike ovog vrtića, tako i za njegove najmlađe, ali i samo jedna od aktivnosti koje se vode i planiraju realizirati u okviru projekta "Hortiterapija za najmlađe".
Pozitivni učinci hortiterapije na mentalno zdravlje djece, poboljšanje senzomotoričkih vještina, kognitivnih i psihosocijalnih vještina, učenja zajedništvu, timskom radu već su odavno poznati i primjenjuju se u svijetu, pa i u regiji. Našim projektom utičemo na poboljšanje svega navedenog, ali i na socijalnu inkluziju djece sa poteškoćama u razvoju, poboljšanju uslova u kojima borave djeca vrtića Mladost, poboljšanje ekoloških parametara na području općine evidentirane kao jedne od najzagađenijih u BiH.
- Kroz projekat se nećemo zadržavati samo na održavanju radionica i teoriji, već i praktičnoj primjeni hortiterapije na terenu. Tako će se za djecu vrtića Mladost u Kaknju revitalizirati zelena površina i izraditi hortiterapijski mobilijar u krugu vrtića gdje će djeca moći, kroz igru i druženje, aktivno učestvovati i svakodnevno doprinositi. Ovakav pristup predstavlja orginalan i invovativan način njihove interakcije sa prirodom, a sam projekat je pionirski korak u primjeni hortiterapije u našoj zemlji- kazala je voditeljica projekta mr.sc. Selma Haračić Berbić, doktorantica iz oblasti hortikulture, ali i jedna od učesnica regionalnog naučnog istraživanja koje se odnosi na potencijale primjene hortiterapije u Srbiji i BiH.
Na prvoj radionici učestvovali su uposlenici vrtića Mladost i predstavnici općine Kakanj koja je dala podršku ovom projektu. Predavači, prof.dr.Pakeza Drkenda i Haračić Berbić, su kroz zanimljive pozitivne primjere u praksi prezentirali značaj hortiterapije za rast i razvoj najmlađih, uz konstruktivne savjete i interakciju sa učesnicima radionice. Direktorica vrtića Mladost, Helmina Murtić, izrazila je zadovoljstvo što se ovaj projekat odvija baš u ovom vrtiću i na području Općine Kakanj, te što će djeca sa poteškoćama u razvoju biti aktivni učesnici zajedno sa svojim vršnjacima.
- Spremni smo nastaviti implementirati hortiterapiju kroz svoje redovne programe- kazala je Murtić.
Osim implementacije hortiterapije u okviru programa rada vrtića Mladost, projektom je planirano održavanje još šest edukativnih radionica, a uskoro započinju radovi na revitalizaciji zelene površine u krugu vrtića te izradi specijalnog mobilijara za hortiterapiju koji ostaju trajno na korištenje ovom vrtiću. U našoj zemlji ne postoji niti jedan oblik primjene hortiterapije gdje kroz zajednički angažman sarađuju institucije, roditelji i djeca, ali i šira zajednica. Zbog njenog višestrukog pozitivnog učinka, vrijeme je da se to promijeni. Ovaj projekat upravo je prvi korak ka tome.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.