Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorila je u petak da bi slučajevi denga groznice mogli dostići skoro rekordne vrijednosti ove godine, dijelom zbog globalnog zagrijavanja od koristi komarcima koji je šire.
Stope denga groznice rastu na globalnom nivou, s prijavljenim slučajevima od 2000. godine osam puta na 4,2 miliona u 2022. godini, saopćila je WHO.
Bolest je prvi put otkrivena u glavnom gradu Sudana Kartumu, navodi se u izvještaju ministarstva zdravstva u martu, dok je Evropa prijavila rast broja slučajeva, a Peru je proglasio vanredno stanje u većini regija.
WHO je u januaru upozorila da je denga tropska bolest koja se najbrže širi u svijetu i da predstavlja "prijetnju pandemije".
Otprilike polovina svjetske populacije sada je u opasnosti, kazao je u petak novinarima u Ženevi dr. Raman Velayudhan, specijalista odjela WHO za kontrolu zanemarenih tropskih bolesti.
Prijavljeni slučajevi u WHO dostigli su najviši nivo u istoriji u 2019. s 5,2 miliona zaraza u 129 zemalja, saopćio je Velayudhan putem video linka.
Ove godine svijet je na pravom putu za "četiru miliona plus" slučajeva, uglavnom u zavisnosti od sezone azijskih monsuna.
U Americi je već prijavljeno skoro tri miliona slučajeva, rekao je on, dodajući da postoji zabrinutost zbog širenja na jug na Boliviju, Paragvaj i Peru.
Argentina, koja se suočila s jednom od najtežih epidemija denga groznice u posljednjih nekoliko godina, sterilizira komarce korištenjem zračenja koje mijenja njihov DNK prije nego što ih pusti u divljinu.
- Američka regija svakako pokazuje da je loša i nadamo se da će azijska regija to moći kontrolisati - kazao je Velayudhan.
WHO navodi da prijavljeni slučajevi bolesti, koja uzrokuje groznicu i bol u mišićima, predstavljaju samo dio ukupnog broja globalnih zaraza jer je većina slučajeva asimptomatska. Smrtonosna je za manje od jedan posto ljudi.
Smatra se da toplija klima pomaže komarcima da se brže razmnožavaju i omogućava da se virus razmnožava u njihovim tijelima. Velayudhan je naveo povećano kretanje robe i ljudi i urbanizaciju i povezane probleme sa kanalizacijom kao druge faktore koji stoje iza povećanja.
Upitan kako će toplotni val koji pogađa sjevernu hemisferu uticati na širenje bolesti, rekao je da je to prerano reći.
- Temperature preko 45 stepeni Celziusa trebalo bi da ubiju komarce više nego da ga razmnože, ali komarac je veoma pametan insekt i može da se razmnožava u posudama za skladištenje vode gdje temperatura ne raste tako visoko - tvrdi ekspert WHO, prenosi Reuters.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.