U intervjuu koji je za medije u Srbiji dao predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je mogućnost da mladići iz ovog entiteta služe redovni vojni rok u Srbiji te da se traže načini kako da se to izvede. Otkrio je i kako je plan da se služenje stimuliše beneficijama poput mogućnosti bržeg zapošljavanja nakon povratka i sl. Pomenuta izjava je, s razlogom, izazvala pravu buru reakcija u Bosni i Hercegovini, a portal Startbih.ba je komentar potražio od Petra Boškovića, vojnog analitičara iz Beograda i člana predsjedništva opozicione stranke Srbija centar- SRCE.
Prema njegovim riječima služenja redovnog vojnog roka nije vojno pitanje što se kaže vidi i iz toga što se vojska uopšte ne izjašnjava o tome u smislu u kojem bi trebala, odnosno da daju prijedlog i objašnjenje pa da se krene u široku javnu raspravu.
-Samim tim ovo je apsolutno političko pitanje i služi samo za rejting vođa koji pomažu jedan drugom poput prebacivanja glasača iz RS u Srbiju i obrnuto. Osim toga, ovo nije nikakvo vojno rješenje jer 75 dana nije vojni rok nego cirkus. Da se radi o obuci koja je vezana za recimo poplave, zemljotrese, prvu pomoć i sl. to bi bilo u redu. To bi se i moglo uraditi za 75 dana. Ali da dobijete dobrog vojnika za 75 dana je nemoguće. Pritom imate niz normativno-pravnih problema koje bi morali riješiti prije toga. To je samo još jedan u nizu spinova iz prostog razloga jer znaju da je javno mnijenje takvo da ljudi i dalje imaju najviše povjerenja u vojsku pa to zloupotrebljavaju. Vidite i sami da se na svakoj vježbi koja se priprema u Srbiji dolazi i Dodik. To je više televizično nego što je vojno. Cirkus! – ocjenjuje naš sagovornik.
On potom konstatuje kako je Srbija, kao i BiH u NATO okruženju te da se u BiH nalazi jedna baza dok je druga na Kosovu.
Na pitanje kako komentariše intenzivno naoružavanje u regionu, prije svih Srbije i Hrvatske koja je upravo najavila nabavku Himars sistema, a kojima se upravo priključila i Crna Gora najavom rekordne narudžbe od 120 miliona eura odnosno dva vojna patrolna broda francuske proizvodnje, Bošković naglašava kako u slučaju Hrvatske i Crne Gore to ima i nema toliko veze sa te dvije zemlje već sa NATO-om.
- A što se tiče naoružavanja Srbije to je također političko pitanje i ad hoc se odvija u zavisnosti od Vučićeve potrebe za međunarodnim političkim poenima. Kada ode kod "brata" Xija uzme PVO sistem, kada ode kod Scholza onda kupuje helikoptere, kada ode kod Macrona kupi Rafale... I politička struktura Hrvatske, odnosno HDZ ili u prevodu radikala u Srbiji se ponašaju kao pubertetlije „kome je veći“, govorim o javnim nastupima – kaže Bošković.
Na kraju razgovora naglašava svoju uvjerenost kako na ovom prostoru koji je okružen NATO članicama apsolutno nema nikakvih šansi za veće sukobe iako ne isključuje mogućnost nekih sitnih čarki.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.