[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/09\/l-017f90796dda28a6ff47a70e6f29b24b.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/09\/100x73\/l-017f90796dda28a6ff47a70e6f29b24b.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/09\/l-017f90796dda28a6ff47a70e6f29b24b.jpg","size":"161.93","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Turizam

Vodena staza Hutova blata - prirodna baština kao potencijal za razvoj održivog ruralnog turizma

Na seminaru održanom u Parku prirode Hutovo blato predstavljena je nova turistička ponuda - vodena staza Hutova blata.

Vodena staza Hutova blata prikazuje istinske prirodne vrijednosti i ljepote jednog od najbogatijih močvarnih rezervata u ovom dijelu Europe, istaknuto je na seminaru “Biodiverzitet Hutovog blata”.

- Staza počinje na Karaotoku, gdje je mjesto okupljanja i ukrcaj u čamce na platou mola. Posjetitelji uz stručno vodstvo plove od Karaotoka, preko kanala Sunca, rijeke Krupe i Deranskog jezera te kanala i jaruga do jezerskih bisera: Oraha i Drijena, dubokih i hladnih jezera koja se podzemnim kanalima opskrbljuju vodama rijeke Bregave. Nakon odmora i okrijepe tradicionalnim jelima ovoga kraja, posjetitelji se istim putem vraćaju natrag, a cjelokupna vožnja traje tri sata – istaknula je prof. dr. sc. Svjetlana Stanić – Koštroman.

Vodena staza kao nova turistička ponuda Parka prirode Hutovo blato, dio je novog turističkog proizvoda – Blue Pass (Plave propusnice) koja će, uz Hutovo blato, omogućiti posjete projektnim partnerima te njihovim novim tematskim rutama s poboljšanom infrastrukturom: Dubrovniku i Akvarijumu (Sveučilište u Dubrovniku, Hrvatska), Kotoru i Akvarijumu Boka (TZ Kotor i Institutu za biologiju mora, Crna Gora) te rijeci Neretvi (TZ HNŽ, Bosna i Hercegovina).

Taj turistički proizvod osmišljen je u okviru EU projekta “Otkrivanje prekograničnog vodenog biodiverziteta – EXChAngE”,

Na seminaru o biološkom bogatstvu Hutovog blata govorila je prof. dr. sc. Višnja Bukvić.

"Na prostoru Hutovog blata egzistira 720 vrsta vaskularne flore. Ovdje se nalazi veliki broj endemičnih, ljekovitih i aromatskih biljaka. Također, Hutovo blato predstavlja značajno mrijestilište riba. Dugogodišnjim ihtiološkim istraživanjima ukupno je zabilježeno 47 vrsta riba. Više od polovice su autohtone vrste, a među njima je 12 endemičnih vrsta vrlo uskog areala rasprostranjenosti", kazala je prof. Bukvić.

Posebno bogatstvo Hutova blata predstavlja ornitofauna, odnosno ptice. Prema sezonskom statusu najveći broj vrsta su zimovalice, i to 53 vrste.

U zimskom periodu na području Hutovog blata zna boraviti i do nekoliko desetaka tisuća jedinki različitih vrsta ptica. Neke vrste ostaju tijekom cijele godine, gnijezde se i podižu mlade.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!