Sporazum o naučno-tehnološkoj saradnji između Univerziteta u Sarajevu i Bosnalijeka d.d. Sarajevo potpisali su, u ponedjeljak 4. novembra, rektor prof. dr. Tarik Zaimović i direktor gospodin Adnan Hadžić, MSc.
Cilj potpisanog Sporazuma je unapređenje istraživanja, razvoja, inovacija i transfera tehnologije uopće, a primarno u oblastima farmacije, biotehnologije, zdravlja, ekonomije i menadžmenta.
Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarik Zaimović istakao je značaj ove saradnje za Univerzitet u Sarajevu, naglasivši da je strateško opredjeljenje Univerziteta upravo saradnja sa privatnim sektorom.
„Želimo da se saradnja konkretizuje kroz projekte koji otvaraju nove mogućnosti za razvoj, posebno na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, ali i na drugim članicama Univerziteta koje postižu izvanredne rezultate“, naveo je rektor Zaimović, te istakao da saradnju sa privatnim sektorom smatra ključnom, jer se time Univerzitet u Sarajevu približava modelu modernih univerziteta koji aktivno učestvuju u razvoju društva.
Direktor Bosnalijeka, gospodin Hadžić, čestitao je rektoru Univerziteta na preuzimanju dužnosti, te naglasio važnost zajedničkog rada i saradnje između akademske i poslovne zajednice.
„I akademska i poslovna zajednica suočavaju se s izazovima, ali i s velikom odgovornošću prema budućim generacijama. Praksa bez znanja je slijepa, a znanje bez prakse beskorisno. Naš zadatak kao društva jeste da ih što više približimo jedno drugom“, istakao je direktor Hadžić, te podsjetio da je Bosnalijek lider kada je riječ o podršci akademskoj zajednici i društvu uopšte, te izrazio nadu da će ovim Sporazumom i opravdati tu reputaciju. „Samo kroz ozbiljan obrazovni sistem možemo graditi održivu budućnost za sve nas”, podcrtao je direktor Hadžić.
Tokom susreta je naglašeno da ovaj sporazum donosi potpuno nove perspektive za razvoj Univerziteta u Sarajevu i dodatno jača Bosnalijekovu ulogu u podršci obrazovnom i naučnom razvoju u Bosni i Hercegovini.
Sporazum predviđa saradnju u zajedničkim naučnim istraživanjima i razvoju novih proizvoda i tehnologija, zatim razmjenu znanja i iskustava u stvaranju novih vrijednosti primarno u oblastima farmacije, biotehnologije, zdravlja, ekonomije i menadžmenta, razmjenu istraživača, stručnog i drugog osoblja, organizaciju zajedničkih seminara, radionica i konferencija, te transfer znanja, tehnologije i komercijalizaciju istraživačkih rezultata. Također, predviđena je razmjena radnih, studentskih i nastavnih kadrova u cilju obrazovanja i istraživačkog razvoja, kao i saradnja na realizaciji nacionalnih i međunarodnih projekata.
Sporazum je zaključen na period od četiri godine, s mogućnošću produženja, te predstavlja važan korak ka jačanju veza između akademske zajednice i farmaceutske industrije u Bosni i Hercegovini.
Potpisivanju Sporazuma prisustvovali su i Lana Mujanović, pomoćnica direktora Bosnalijeka, prof. dr. Naris Pojskić, prorektor za naučnoistraživački rad Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić, direktorica Centra za istraživanje i razvoj Univerziteta u Sarajevu, te ispred Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju direktorica prof. dr. Adaleta Durmić-Pašić, prof. dr. Lejla Kapur Pojskić i prof. dr. Kasim Bajrović.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.