[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/18\/l-355bf06855f922a5e6b73bad5e0c0b17.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/18\/100x73\/l-355bf06855f922a5e6b73bad5e0c0b17.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/18\/l-355bf06855f922a5e6b73bad5e0c0b17.jpg","size":"81.14","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

U Prištini danas zajednička sjednica vlada Kosova i Sjeverne Makednije

Vlade Kosova i Sjeverne Makedonije održat će u ponedjeljak zajedničku sjednicu u Prištini, nakon koje će biti potpisano nekoliko bilateralnih sporazuma.

Kako je priopćeno iz kosovske Vlade, uoči sjednice vlada Kosova i Sjeverne Makedonije bit će organiziran bilateralni sastanak kosovskog premijera Albina Kurtija i premijera Sjeverne Makedonije Hristijana Mickoskog.

Glasnogovornica makedonske Vlade Venera Azizi rekla je kako današnja sjednica označava važan trenutak za jačanje odnosa između Sjeverne Makedonije i Kosova i kako će to biti "primjer suradnje koji vodi razvijenoj integriranoj regiji".

"Sporazumi koji se očekuju na međuvladinoj sjednici doprinijet će poboljšanju života naših građana", napisala je Azizi na Facebooku ne iznoseći konkretno o kojim je sporazumima riječ.

Predsjednik Demokratske unije za integraciju Ali Ahmeti smatra da Vlada Kosova ne bi trebala šutjeti o zabrinutostima Albanaca u Sjevernoj Makedoniji.

Ahmeti je uoči sastanka dviju vlada pozvao kosovske čelnike da s premijerom Sjeverne Makedonije razgovaraju o problemima tamošnjih Albanaca.

Albanci čine otprilike 29,5 posto stanovnika u Sjevernoj Makedoniji, gdje živi oko 1,8 milijuna ljudi, a dio Vlade Sjeverne Makedonije je i albanska koalicija VLEN koju čine stranke Alternativa, Besa, Demokratski pokret i Alijansa za Albance.

Prema njegovim riječima, politička zbivanja u Sjevernoj Makedoniji ne obećavaju nikakvu stabilnu perspektivu, jer je bilo inicijativa za promjenu Zakona o albanskom jeziku, a takva inicijativa podsjeća na 1989. godinu kada je Milošević ugušio autonomiju Kosova.

Sjeverna Makedonija se suočila s mnogo unutarnjih uspona i padova od 2001. kada je izbio sukob između vladinih snaga i pobunjenih etničkih Albanaca koji su zahtijevali veća prava no albanske stranke bile su u većini koalicijskih vlada od neovisnosti 1991. godine.

Zajednička sjednica dviju vlada u ponedjeljak u Prištini uslijedila je nakon posjeta Kurtija i njegovih ministara Skopju tijekom ljeta, nekoliko mjeseci nakon formiranja Vlade premijera Mickoskog.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!