[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/11\/27\/downloadghzh.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/11\/27\/100x73\/downloadghzh.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/11\/27\/downloadghzh.jpg","size":"66.38","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Ljepota i zdravlje

U FBiH mladi sve više konzumiraju duhanske proizvode - vlast ništa ne poduzima

Među školskom djecom u Federaciji BiH došlo je do drastičnog porasta konzumacije duhanskih proizvoda. Stručnjaci tvrde da je ova situacija uzrokovana nedostatkom adekvatnih zakona i intervencija u oblasti kontrole duhana.

To pokazuju rezultati najnovijeg globalnog istraživanja pušenja kod školske djece (GYTS FBiH) koje je proveo Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH.

- Kao ilustracija ovih zabrinjavajućih trendova može poslužiti podatak da je broj trenutnih konzumenata duhanskih proizvoda u 2019. godini skočio na 24,4 posto u odnosu na 17,7 posto u 2013. godini. Umjesto smanjivanja, u istom periodu je porastao i procenat konzumenata cigareta među školskom djecom koji sada iznosi 13,8 posto. Također, istraživanje je pokazalo visok nivo izloženosti djece pasivnom pušenju - 55 posto djece redovno udišu duhanski dim na zatvorenim javnim mjestima - navodi se u saopćenju.

Ovaj trend dodatno je pogoršan brzom ekspanzijom korištenja nargile među mladima, čiji procenat sada iznosi 16,1 posto.

Navedeni pokazatelji svrstavaju Federaciju BiH na neslavnu poziciju regionalnog rekordera u konzumaciji duhanskih proizvoda kod školske djece, i to u odnosu na Srbiju, Hrvatsku, Crnu Goru i Sloveniju.

Popularnost i povećana konzumacija nargila ne samo da dovodi do pojave hroničnih zdravstvenih tegoba, nego i doprinosi širenju zaraznih bolesti, što je otežavajući faktor u vrijeme pandemije COVID-19.

Ovo istraživanje je predstavila koordinatorica za kontrolu duhana FBIH dr Aida Ramič-Čatak u okviru regionalnog dijaloga koji je organiziralo Udruženje PROI (BiH) u partnerstvu sa organizacijama Propulsion (Srbija) i Preporod (Crna Gora).

Učesnici su posebno naglasili neophodnost proaktivnijeg djelovanja škola na planu borbe protiv pušenja među mladim.

- Škole trebaju preuzeti odlučniju odgovornost u nominiranju pušenja kao neprihvatljivog oblika ponašanja koji indirektno utječe na mnoge druge negativne pojave u društvu. U saradnji sa nevladinim sektorom i stručnjacima u oblasti javnog zdravstva škole trebaju stalno raditi na provođenju preventivnih programa. Ministarstva nadležna za obrazovanje trebaju preuzeti aktivnu ulogu u kreiranju politika kojima se zagovara nulta stopa pušenja među djecom i mladima - izjavila je Naida Hota-Muminović, direktorica Prve bošnjačke gimnazije u Sarajevu.

Organizatori su naglasili da će ovaj dijalog biti tek prvi u seriji događaja organizovanih u cilju jačanja napora da se kreiraju sveobuhvatne javne politike u oblasti kontrole duhana u BiH i regiji Balkana.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!