[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/18\/l-b29345d5bb04236609384f2b5fd4deb5.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/18\/100x73\/l-b29345d5bb04236609384f2b5fd4deb5.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/18\/l-b29345d5bb04236609384f2b5fd4deb5.jpg","size":"51.00","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Svijet

Starmer nastoji izgraditi 'pragmatičan' odnos s Kinom

Britanski premijer Keir Starmer nastojat će izgraditi "pragmatičan" odnos s Kinom koji je "ukorijenjen u nacionalnim interesima Ujedinjenog Kraljevstva" kada se sastane s predsjednikom Xi Jinpingom na marginama samita G20 u Brazilu u ponedjeljak.

Starmerova laburistička vlada nastoji ponovno postaviti veze s Kinom na pravi kolosijek nakon višegodišnjih napetosti u vezi s ljudskim pravima, Hong Konga i optužbi za kinesku špijunažu.

Odnosi između Londona i Pekinga pogoršali su se u prošloj deceniji dok je u Britaniji rasla zabrinutost da bi otvorena vrata kineskim ulaganjima mogla predstavljati rizike za nacionalnu sigurnost te da kineska vojna i ekonomska samouvjerenost možda djeluje protiv njenih interesa.

Čini se, međutim, da Starmer daje prioritet potrebi za podsticanjem trgovine radi ekonomskog rasta, što je zadatak koji bi mogao postati teži ako novoizabrani američki predsjednik Donald Trump ispuni svoju prijetnju da će nametnuti carine na kompletan uvoz i dok se britanska ekonomija nastavlja prilagođavati životu van Evropske unije.

- Bliska saradnja s vodećim svjetskim ekonomijama ključna je za osiguranje ulaganja u Ujedinjeno Kraljevstvo i stvaranje radnih mjesta potrebnih za kataliziranje rasta - navodi Starmer u saopćenju.

Kina je šesti po veličini trgovinski partner Britanije, s pet posto trgovine robom i uslugama u vrijednosti od 86,5 milijardi funti (112 milijardi dolara), dok Britanija ima 1,2 posto udjela u kineskoj trgovini.

Xi i Starmer razgovarali su prvi put u augustu, a britanski premijer izjavio je da dvije zemlje moraju naći načina da iskreno razgovaraju o svojim nesuglasicama dok teže tješnjim ekonomskim vezama. Xi je odgovorio kako se nada da će Britanija postupati prema Kini "objektivno i racionalno".

Laburistička administracija, koja je preuzela vlast u julu, naručila je reviziju odnosa Britanije i Kine, a pristup koji je više naklonjen poslovanju izazvat će žestoke kritike opzicine Konzervativne stranke koja je još oprezna prema Pekingu.

Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy posjetio je Kinu prošlog mjeseca, a ministrica finansija Rachel Reeves razmišlja o putovanju u Peking početkom 2025., prenosi Reuters.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!