Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) Jasmina Selimović prisustvovala je 8. Globalnom susretu članica, posmatrača i partnera Sustainable Banking and Finance Network – SBFN, koji je održan u Rio de Janeiru, Brazil, 11. i 12. septembra.
Tokom dvodnevnih sastanaka, članice i partneri SBFN osvrnuli su se na dosadašnja postignuća i definisali ključne smjerove za budući rad u oblastima novih finansijskih instrumenata za održivo finansiranje, tržišta zelenih obveznica i razvoja daljeg okvira za održivo poslovanje, s posebnim akcentom na instrumente mjerenja, praćenja i izvještavanja vezane za SBFN Okvir za mjerenje i metodologiju, saopćeno je iz Centralne banke BiH.
Tim povodom, guvernerka Selimović izjavila je da je, kao punopravna članica, Centralna banka Bosne i Hercegovine po prvi put imala priliku učestvovati na Globalnom susretu članica, posmatrača i partnera Sustainable Banking and Finance Network i na taj način doprinijeti globalnom dijalogu o održivom finansiranju.
- Ova prilika nam omogućava da podijelimo naša iskustva i izazove u vezi s razvojem održivih finansijskih praksi, kao i da učimo od drugih članova SBFN, kako bismo unaprijedili naše aktivnosti i politike u ovoj oblasti - kazala je Selimović.
Susreti ove vrste održavaju se svake dvije godine. SBFN postoji od 2012. godine i trenutno okuplja 56 članica iz 72 zemlje. Skupu u Brazilu, koji se održava na marginama Radne grupe G20 za Sustainable Finance and Climate Change, prisustvuju predstavnici iz više od 60 zemalja - guverneri centralnih banaka, čelnici regulatornih agencija i bankarskih udruženja, kao i predstavnici vodećih međunarodnih mreža i tijela za postavljanje standarda u oblasti održivog finansiranja. Organizatori i domaćini susreta su Centralna banka Brazila i Brazilska asocijacija banaka (FEBRABAN), uz podršku Međunarodne finansijske korporacije (IFC), članice Grupacije Svjetske banke, saopćeno je iz CBBiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.