Čelnici Grupe 20 velikih svjetskih ekonomija sastaju se u ponedjeljak u Brazilu na svom godišnjem samitu, pripremajući se za promjenu globalnog poretka s povratkom na vlast novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Rasprave o trgovini, klimatskim promjenama i međunarodnoj sigurnosti naići će na oštre promjene američke politike koje je Trump obećao po preuzimanju dužnosti u januaru, od carina do obećanja dogovornog rješenja za rat u Ukrajini.
Dok američki predsjednik Joe Biden dolazi oslabljen sa samo dva mjeseca preostala u Bijeloj kući, kineski predsjednik Xi Jinping bit će centralni akter na samitu G20 prožetom geopolitičkim napetostima u jeku ratova u Gazi i Ukrajini.
- Nije samo geopolitika ono što nas zabrinjava, nego i uloga Kine, njena ekonomska i finansijska uloga, vrlo je istaknuta u brojnim pitanjima - izjavio je njemački zvaničnik koji je želio ostati anoniman kako bi slobodno razgovarao o diplomatskim napetostima.
Dok je Kina u ruskom taboru protiv Ukrajine, Njemačka vjeruje da će Pekingu biti teže održati tu poziciju jer je sukob postao "globaliziran" s ruskim raspoređivanjem sjevernokorejskih trupa što ga je dovelo "pred vrata Kine", kazao je drugi zvaničnik.
Diplomati koji su sastavljali zajedničku izjavu za čelnike samita borili su se da održe krhki dogovor o tome kako se pozabaviti eskalirajućim ukrajinskim ratom, čak i s nejasnim pozivom na mir bez kritike bilo kog sudionika, kažu izvori.
Masovni ruski zračni napad na Ukrajinu u nedjelju uzdrmao je ono malo konsenzusa koji su uspostavili, a evropski diplomati nastojali su ponovo razmotriti prethodno dogovorenu izjavu o globalnim sukobima.
Sjedinjene Države odgovorile su na ruski napad ukidanjem ranijih ograničenja ukrajinske upotrebe oružja proizvedenog u SAD za udare duboko po ruskoj teritoriji.
Brazilski zvaničnici prepoznali su da bi njihova agenda za G20, usmjerena na održivi razvoj, oporezivanje superbogatih i borbu protiv siromaštva i gladi, uskoro mogla izgubiti snagu kada Trump počne diktirati nove globalne prioritete iz Bijele kuće.
Brazilski napori za reformom globalnog upravljanja, uključujući multilateralne finansijske institucije, također bi mogli naići na prepreke s Trumpom, kažu brazilski zvaničnici.
-Trump ne cijeni multilateralizam. Ne vidim mnogo mogućnosti da se Trumpova administracija uključi u ova pitanja ili pokaže bilo kakav interes za njih - kazao je Reutersu izvor iz brazilskog ministarstva finansija koji je želio ostati anoniman.
Očekuje se da će Xi hvaliti kinesku inicijativu Pojas i put dok ona ostvaruje svoj ekonomski uspon. Brazil je dosad odbijao pridružiti se globalnoj infrastrukturnoj inicijativi, ali velike su nade u druga industrijska partnerstva kada Xi završi svoj boravak u zemlji državnom posjetom prijestolnici Braziliji u srijedu.
Trgovinski pregovori oko G20 bit će podstaknuti zabrinutošću zbog eskalacije trgovinskog rata između SAD-a i Kine, dok Trump planira uvesti carine na uvoz iz Kine i drugih zemalja.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.