[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/28\/l-19f7d140d512267be87a0b508955b087.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/28\/100x73\/l-19f7d140d512267be87a0b508955b087.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/28\/l-19f7d140d512267be87a0b508955b087.jpg","size":"92.65","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Rezolucija o genocidu u Jasenovcu danas na dnevnom redu sjednice crnogorske skupštine

Predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić predložio je da dnevni red zasjedanja Skupštine bude dopunjen prijedlogom rezolucije o genocidu u Jasenovcu.

Prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu potpisala su 43 zastupnika parlamentarne većine.

"Uvjereni da su znanje i svijest građana o masovnim stradanjima preduvjet za borbu demokratskog svijeta protiv totalitarnih ideja i sličnih projekata, progona na etničkoj ili vjerskoj osnovi, kao i kršenja ljudskih prava, rezolucija je neophodna, posebno imajući u vidu da je prema nepobitnim dokazima osnovan koncentracioni logor smrti u Jasenovcu, u kojem su u periodu od 1941. do 1945. godine mučeni i ubijani Srbi, Židovi, Romi, Hrvati, kao i drugi narodi", stoji u prijedlogu rezolucije, prenosi portal RTCG.

Navodi se i da odgovornost može biti isključivo individualna, kao i da nijedan narod ne može biti označen kao genocidan ili zločinački.

Ističe se da Skupština Crne Gore osuđuje svako poricanje genocida u Jasenovcu i poziva na očuvanje sjećanja na te tragične događaje kroz obrazovne programe i aktivnosti koje će spriječiti bilo kakav oblik revizionizma. Crnogorski parlament će, ako rezolucija bude usvojena, svake godine slati izaslanstvo koje će sudjelovati u programima komemoracije 22. travnja u Jasenovcu.

Prijedlog rezolucije o Jasenovcu je podnijet sredinom svibnja, nekoliko dana prije nego što je Crna Gora na Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda podržala usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici.

Kako piše Hina, u diplomatskim krugovima u Podgorici spekulira se da bi hrvatski odgovor na eventualno crnogorsko usvajanje rezolucije u Jasenovcu mogao “žestok”, te se tvrdi da njezino usvajanje Hrvatskoj ne bi politički i diplomatski štetilo, ali bi Crnoj Gori moglo. 

Hrvatska do sada nije usporavala put Crne Gore u EU, već je suprotno tome pomagala susjednoj državi da napreduje k punopravnom članstvu. No, nakon što je rezolucija o Jasenovcu ušla u parlamentarnu proceduru Zagreb je oštro zaprijetio da će njezino usvajanje usporiti crnogorsku ambiciju da postane punopravna članica EU.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!