U sklopu regionalnog projekta "Upravljanje staklenom ambalažom na zapadnom Balkanu" koji se u Bosni i Hercegovini implementira u Bihaću, Novom Travniku, Konjicu i Ilidži, na reciklažu je predato više od 150 tona staklene ambalaže, što je za 27 posto više nego u 2020. godini.
Tako su građani Novog Travnika prikupili više od 89 tona, Bihaća više od 49 tona, Konjica više od 13 tona i Ilidže više od 3 tone staklene ambalaže.
Te četiri lokalne zajednice u kojima se projekt implementira dobile su 190 specijalnih kontejnera – tzv. zvona za odlaganje staklenog ambalažnog otpada, koji su postavljeni na frekventna mjesta.
U okviru projekta je upriličena i edukacija građana o načinu odlaganja staklene ambalaže, a posebna pažnja je posvećena ugostiteljskim objektima koji su uključeni u realizaciju projekta.
Projekat “Upravljanje staklenom ambalažom na zapadnom Balkanu” realizira prvi operater sistema upravljanja ambalažnim otpadom u BiH „Ekopak“, Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), Asocijacija za ekonomski razvoj (REDAH), te javna komunalna preduzeća u pomenutim gradovima i općini.
Direktorica Ekopaka, Amela Hrbat, zadovoljna je rezultatima ostvarenim u 2021. godini.
- Jedan od ciljeva projekta je povećati stepen reciklaže staklene ambalaže za 20 posto, a mi smo uspjeli povećati za 27 posto, što je izvrstan rezultat – rekla je Hrbat i dodala da su u svim lokalnim zajednicama, u kojima se provodi projekt, zabilježili znatan rast prikupljanja staklene ambalaže.
Tako je u Općini Ilidža prikupljeno čak 115 posto više nego u 2020. godini, u Bihaću 77 posto, u Novom Travniku 4 posto i Konjicu 97 posto, saopćeno je iz Ekopak-a.
Naša poruka je:
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.