[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/14\/l-55e53205e1cb28b4a2fe1c37f74530fd.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/14\/100x73\/l-55e53205e1cb28b4a2fe1c37f74530fd.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/14\/l-55e53205e1cb28b4a2fe1c37f74530fd.jpg","size":"77.39","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Prekomjerna birokratija košta Njemačku do 146 milijardi eura godišnje

Prekomjerna birokratija košta Njemačku do 146 milijardi eura godišnje u izgubljenom ekonomskom rezultatu, pokazalo je istraživanje Instituta Ifo u četvrtak, pružajući sumornu cifru o uticaju tog dugoročnog problema na preduzeća.

Rukovodioci se žale na obim birokratije - uključujući dugotrajne postupke odobravanja za nove firme i relativno sporo kretanje prema digitalizaciji - u najvećoj evropskoj ekonomiji, koja od 2018. ima slabije rezultate od drugih zemalja iz eurozone.

- Veliki obimi troškova uzrokovanih birokratijom ilustriraju koliko su hitno potrebne reforme - navodi u izvještaju Oliver Falck, direktor Ifo centra za industrijsku organizaciju i nove tehnologije.

- Troškovi nečinjenja su ogromni kada se mjere u odnosu na neiskorišteni potencijal rasta koji proizlazi iz smanjenja birokracije - navodi on.

Ifo je saopćio da je identificirao zemlje koje su uvele reforme za smanjenje birokratije, pratio njihov ekonomski razvoj tokom vremena i to upotrijebio za procjenu onoga što je Njemačka propustila propuštanjem sličnih promjena.

- Ako bi Njemačka sustigla Dansku u pogledu digitalizacije javne uprave, njena bi ekonomska proizvodnja bila 96 milijardi eura veća godišnje - rekao je Falck.

Njemačka vlada donijela je zakon u septembru koji je trebao smanjiti birokratiju, kao dio paketa za rast s 49 mjera čiji je cilj ubrzati posrnuli ekonomski rast.

Poslovna udruženja tada su saopćila da je inicijativa u dobrom smjeru, ali nedovoljna za povećanje konkurentnosti.

Birokratija je u svim istraživanjima HGK u posljednje dvije godine navedena kao najveći problem poslovanja.

- Svi zahtjevi za verifikaciju i dokumentaciju, obaveze izvještavanja i statistički izvještaji, sve stalne izmjene zakona, zahtjevi za zaštitu podataka i dugotrajni administrativni postupci moraju se pomno ispitati, značajno pojednostaviti i u nekim slučajevima potpuno ukinuti u Berlinu i Bruxellesu - navode se se u izvjrštaju riječi Manfreda Goessla, izvršnog direktora iz Industrijske i trgovačke komore za München i Gornju Bavarsku.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!