Predsjednik crnogorske Skupštine Andrija Mandić kazao je kako je danas srpski narod svim srcem u UN-u i pruža punu podršku srbijanskom izaslanstvu i predsjedniku Aleksandru Vučiću koji se protive rezoluciji o genocidu u Srebrenici.
"Danas je srpski narod, bez obzira na to gdje živi, svojim srcem u UN. On je ujedinjen u protivljenju svakoj namjeri da se u UN-u izglasa njegova navodna genocidnost i pruža punu podršku za sve napore koje čine predsjednik i izaslanstvo Republike Srbije", napisao je Mandić na društvenoj mreži X.
U New Yorku bi u četvrtak popodne Opća skupština UN-a trebala glasovati o rezoluciji kojom se traži proglašenje 11. srpnja Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
Najavljeno usvajanje rezolucije o Srebrenici izazvalo je pojačane tenzije u Crnoj Gori iako je crnogorski premijer Milojko Spajić najavio da će Crna Gora podržati rezoluciju u Općoj skupštini Ujedinjenih naroda.
Predstavnici prosrpske Demokratske narodne stranke, koja je dio Mandićeve koalicije Za budućnost Crne Gore, ranije su isticali da će podrška rezoluciji o Srebrenici nanijeti nepopravljivu štetu srpskom i crnogorskom narodu u Crnoj Gori te uvesti zemlju u društveno-političku nestabilnost i dodatnu polarizaciju.
U rezoluciji navodi samo potreba za trajnim sjećanjem na žrtve srebreničkog genocida na temelju činjenica sadržanih u presudama međunarodnih sudova koji je za taj zločin osudio pojedince no čelnici Srbije i Republike Srpske pokrenuli su niz diplomatski aktivnosti protiv izglasavanja tog dokumenta.
Skupština Republike Srpske usvojila je u srijedu izjavu kojom prosvjeduje zbog rezolucije, a predsjednik RS-a Milorad Dodik je na mreži X napisao kako bi usvajanje rezolucije nanijelo nepopravljivu štetu, što bi značilo kraj BiH.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je zatražio blagoslov patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija prije puta u New York gdje je tijekom niza sastanaka nastavio lobirati protiv rezolucije o Srebenici.
“Naravno, bit će puno licemjerja, bit će puno neistina, bit će puno svega onoga što smo davno naučili – o čemu će nam objašnjavati oni koji sve rade protiv Srbije da oni to sve rade zbog Srbije jer mnogo bolje razumiju naše interese u Srbiji nego mi budućnost”, kazao je Vučić u izjavi za Radioteleviziju Srbije.
Vučić i Dodik tvrde kako se rezolucijom o Srebrenici Srbima pokušava nametnuti kolektivna krivica za ratne zločine, iako se u nacrtu tog dokumenta ne spominje niti jedan narod ili država te se ističe da je kaznena odgovornost za zločin genocida individualna i ne može se pripisati bilo kojoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj skupini ili zajednici u cjelini.
Tim povodom u Ujedinjenim narodima u New Yorku u srijedu je održan panel "Mi govorimo jer oni ne mogu - glasovi koji se čuju" na kojem su govorili Srbi koji su prošlih desetljeća doživjeli ili svjedočili ratnim zločinima.
"Samo vas još jednom molim da razmislite o svojim stavovima i odlukama, jer to može utjecati na mnogo toga u budućnosti, ne samo u regiji iz koje ja dolazim, nego i u cijelom svijetu", kazao je tom prigodom Vučić.
Pripadnici vojske i policije bosanskih Srba su u srpnju 1995., nakon okupacije Srebrenice koja je bila proglašena zonom pod zaštitom UN-a, planski i sustavno pobili više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka, dok su žene i djecu protjerali iz enklave.
Zbog planiranja i provedbe genocida u Srebrenici na doživotni zatvor osuđeni su ratni politički i vojni čelnici bosanskih Srba Radovan Karadžić i Ratko Mladić.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.