Porezna uprava Federacije BiH u periodu januar-august 2024. prikupila je 5.244.418.479 KM javnih prihoda, što je u odnosu isti period 2023. godine više za 394.491.604 KM, ili za 8,13%.
U istom periodu Poreska uprava Republike Srpske na račun javnih prihoda RS prikupila je 2,719 milijardi maraka, što je za 331,8 miliona KM ili 14 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.
Ono što svakako upada u oči jeste činjenica da je Republika Srpska koja ima upola manje stanovništva, i koja se nalazi pod teretom javnog duga i američkih sankcija zabilježila znatno viši rast prihoda od Federacije BiH?!
Pojašnjene ovih, svakako iznenađujućih, podataka smo potražili od ekonomskog analitičara Zorana Pavlovića.
-Na neki način to i nije iznenađenje jer RS u decembru povećala minimalnu platu pa se po tom osnovu direktni porezi bolje prikupljaju. Deset posto na platu je obaveza koju plaća svaki poslodavac za uposlenika. To je jedan izvor prihoda koji je bitno veći nego u Federaciji. Drugi dio priče može biti da je neki segment prometa bio bolji, a tu prije svega mislim na dijasporu. Gravitiranje prema Evropi je od strane sjeverne BiH uvijek bilo mnogo veće nego iz centralne BiH pa je potrošnja gastarbajtera doprinjela povećanju obima prometa ne samo PDV-a nego i direktnih prihoda. Također mogu kazati i da definitivno postoji određena žilavost u privredi RS koja na neki način održava prihode po osnovu direktnih poreza. To je jedino moguće objašnjenje – kaže Pavlović.
Kada je pak riječ o sankcijama, naš sagovornik napominje kako se one ipak odnose na mali krug kompanija i pojedinaca koji imaju probleme, ali da u suštini to nije značajno u komponenti direktnih poreza.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.