[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/12\/l-4f3e4df2d2673ab8bb817a9412d0c6cd.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/12\/100x73\/l-4f3e4df2d2673ab8bb817a9412d0c6cd.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/12\/l-4f3e4df2d2673ab8bb817a9412d0c6cd.jpg","size":"139.54","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Podgorica: Prosvjedi ispred zgrade crnogorske Skupštine

U Podgorici su danas pristalice oporbe i pokreta "Ima nas" organizirale prosvjede ispred crnogorske Skupštine, a zbog dojava o bombama u školama i loših vremenskih prilika u središtu grada nastao je prometni kaos.  

 

Prosvjed je organiziran nakon što je propao politički dijalog između parlamentarnih stranka koje su u nedjelju pokušale postići kompromis, a danas se održava sjednica Skupštine na čijem dnevnom redu je izbor sudaca Ustavnog suda i ponovno glasanje o spornom zakonu o predsjedniku Crne Gore.

Prosvjednici traže da bude izabran samo jedan sudac od četiri nedostajuća sudca, dok aktualna većina traži izbor četvoro nedostajućih sudaca crnogorskog Ustavnog suda.

Iz Građanskog pokreta "Ura" Dritana Abazovića priopćeno je je uoči sjednice da će glasati za potvrđivanje izmjena Zakona o predsjedniku, ako sudci Ustavnog suda ne budu izglasani.

Kako prenosi Radiotelevizija Crne Gore, zatvoren je Bulevar Stanka Dragojevića, Bulevar Svetog Petra Cetinjskog, od hotela "Hilton" do Stare zgrade Vlade i Karađorđeva ulica, od Ulice slobode do Bulevara Stanka Dragojevića

Politička kriza u Crnoj Gori je nastala kada je parlamentarna većina predvođena Demokratskim frontom uz potporu Ujedinjene reformske akcije premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića izglasala izmjene zakona o predsjedniku Crne Gore.

Svrha ih izmjena je prisiliti predsjednika Mila Đukanovića da mandat za sastavljanje nove vlade povjeri njihovom kandidatu Miodragu Lekiću.

Crnogorski Ustavni sud od rujna ne može donositi odluke jer ima samo tri od ukupno sedam sudaca, nakon što je četvero po sili zakona otišlo u mirovinu.

Zastupnici u parlamentu nisu se uspjeli dogovoriti i osigurati dvotrećinsku većinu za izbor novih. Prema crnogorskom ustavu, u drugom glasanju za izbor sudaca potrebna je podrška 49 zastupnika a vladajuća većina ima 41 zastupnika.

Visoki dužnosnici EU-a i SAD-a ranije su upozorili da su izmjene zakona o predsjedniku sporne te da se ustavne norme ne mogu mijenjati zakonima. 

Venecijanska komisija dala je preporuku da se ne usvoji zakon o izmjenama i dopunama zakona o predsjedniku Crne Gore, navodeći da se tim zakonom mijenjaju ovlasti propisane ustavom kroz "običan zakon".

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!