[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/22\/l-ff5d2126f9df472a5dca402c75d1f77b.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/22\/100x73\/l-ff5d2126f9df472a5dca402c75d1f77b.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/22\/l-ff5d2126f9df472a5dca402c75d1f77b.jpg","size":"95.31","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Plan rasta i implementacija Pakta za budućnost u fokusu Ekonomskog foruma BiH

Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu organizovao je danas u glavnom gradu BiH 9. Ekonomski forum Bosne i Hercegovine, s fokusom na Plan rasta i razvoja zemalja zapadnog Balkana na putu ka EU uz implementaciju Pakta za budućnost, koji se temelji na principima održivog razvoja, inkluzivnosti i regionalne saradnje.

Forum je okupio predstavnike međunarodnih organizacija (UN, EU), zvaničnike iz zemalja regije i stručnjake iz oblasti održivog razvoja i ekonomije koji će razmatrati integracije u EU, jačanje ljudskih kapaciteta, institucionalne reforme i finansiranje održivog razvoja.

Dekanesa Ekonomskog fakulteta UNSA Meliha Bašić izrazila je nadu da će Forum doprinijeti iznalaženju rješenja na globalnom nivou za probleme održivog razvoja i klimatskih promjena.

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković istakao je da su trenutno glavne teme za BiH Plan rasta i prilika da se priključimo evropskom tržištu, te na taj način privučemo ozbiljne investitore.

Dodao je da je to način da poboljšamo standard u BiH i time zadržimo mlade ljude jer nam u suprotnom prijeti demografski slom u kratkom roku ako se ne počnemo ozbiljnije ponašati.

Stalni predstavnik Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija naglasio je da je bitno za bh. građane da osjete da bolji život ne dolazi samo sa članstvom u EU već da osjete konkretna poboljšanja na putu ka tom članstvu.

Ekonomski forum BiH 2024 je organizovan u saradnji sa Ujedinjenim nacijama (UN), Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Fondacijom Društva zajedničkih vrijednosti, Nizami Ganjavi međunarodnim centrom (NGIC), Mrežom rješenja za održivi razvoj zapadnog Balkana (WB SDSN) i Bošnjačkim institutom - Fondacijom Adil Zulfikarpašić.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!