Voditelj izaslanstva Europskog parlamenta za Crnu Goru Vladimir Bilčik i stalni izvjestitelj za tu zemlju Tonino Picula priopćili su da su razočarani jučerašnjim neuspješnim pokušajem imenovanja sudaca Ustavnog suda i usvajanjem Zakona o izmjenama Zakona o predsjedniku Crne Gore.
Kako stoji u priopćenju, Bilčik i Picula su pozvali na brz politički dogovor kojim će završiti mandat vlade u tehničkom mandatu bez ikakvih odgađanja te otvoriti put za nove izbore za Skupštinu Crne Gore.
“Razočarani smo što hitno mišljenje Venecijanske komisije o Zakonu o izmjenama Zakona o Predsjedniku Crne Gore nije uzeto u obzir tokom glasanja”, navodi se u priopćenju.
Oni smatraju da je izmjena Zakona o predsjedniku Crne Gore izravna prijetnja dugogodišnjim europskim ambicijama Crne Gore, uključujući i poštovanje načela ustavnosti i vladavine prava.
“Rezultati glasanja prijetnja su procesu pristupanja Crne Gore Europskoj uniji i mogli bi Crnu Goru gurnuti u dugačku političku krizu i ustavni kaos”, navodi se priopćenju u kojem Picula i Bilčik pozivaju crnogorske političare da ispune očekivanja građana tako što će raditi na posvećenosti članstvu u EU.
Glasnogovornica Europske komisije Ana Pisonero smatra da političari u Crnoj Gori moraju žurno poduzeti radnje kako bi osigurali funkcioniranje Ustavnog suda i poništili izmjene i dopune Zakona o predsjedniku.
"Od vitalnog je značaja da svi u Crnoj Gori pokažu maksimalnu suzdržanost i uzdrže se od daljih provokativnih radnji", istaknula je Pisonero te dodala da se skupštinsko glasanje za usvajanje izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku protivi preporuci Venecijanske komisije.
Zbog usvajanja Zakona o predsjedniku otkazan je Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje Europske unije i Crne Gore (POSP) u Strasbourgu, a kopredsjedavajući POSP-a Vladimir Bilčik otkazao današnji dolazak crnogorskog izaslanstva.
Izaslanstvo je pored Bilčika trebala predvoditi predsjednica crnogorske Skupštine Danijela Đurović, a tijekom susreta trebalo je biti riječi o trenutnom stanju pristupnih pregovora i odnosima između Europske unije i Crne Gore.
Parlamentarni odbor Evropske unije i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) osnovan je u junu 2010. godine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, prenosi Radiotelevizija Crne Gore.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.