Najveće prepreke na putu Srbije ka Europskoj uniji (EU) su stagnacije u reformama u domenu vladavine prava, nezavisnog pravosuđa, izbornog procesa i slobode medija u unutarnjoj politici, ocijenio je u ponedjeljak izvjestilac Europskog parlamenta (EP) za Srbiju Tonino Picula.
Picula je za agenciju Beta kazao da je potreban i pomak ka većoj usklađenosti sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU.
On je ocijenio da vlast u Srbiji često demonstrira autoritarne i antieuropske tendencije i da pristupni pregovori neće biti zaključeni dok se ne promjene odnosi koji vladaju na medijskoj sceni u Srbiji.
"U dokumentima Europske komisije i Europskog parlamenta kontinuirano se navode razlozi stagnacije uz preporuke kako da se iz nje izađe. Radi se o reformama u domenu vladavine prava, nezavisnog pravosuđa, izbornog procesa i autentične slobode medija u unutarnjoj politici, dok se naglašavaju i ključni problemi na vanjskopolitičkom planu. Srbija i Kosovo moraju normalizirati odnose da bi napredovali", kazao je on.
Što se tiče uvođenja sankcija Rusiji, istaknuo je da Srbija odbijanjem uvođenja sankcija ugrožava perspektivu svog članstva u EU i da su o tome govorili i drugi europski zvaničnici.
"U trenutnim geopolitičkim okolnostima, definitivno je potreban pomak ka većoj usklađenosti sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU. Mislim da je to pitanje na kojem će mnoge države članice insistirati", rekao je novopostavljeni izvjestilac Europskog parlamenta.
Komentarajući nedavnu izjavu predsjednice Europske komisije Ursule fon der Lajen da Srbiji "dobro ide" na europskom putu, Picula je ocijenio da se radi o "kurtoaznoj" izjavi.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.