[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/09\/28\/pfizer-vakcine.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/09\/28\/100x73\/pfizer-vakcine.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/09\/28\/pfizer-vakcine.jpg","size":"44.58","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Nauka i tehnologija

Pfizer počeo kliničko ispitivanje vakcina protiv gripe koristeći mRNK tehnologiju

Naučnici namjeravaju poboljšati postojeću generaciju vakcina protiv gripe, čija je učinkovitost između 40 i 60 posto u borbi protiv bolesti koja može prouzročiti i do 650.000 smrtnih slučajeva godišnje.

- Pandemija covida-19 omogućila nam je da primijenimo goleme naučne potencijale tehnologije mRNK -rekla je Kathrin Jansen, voditeljica istraživanja vakcina u Pfizeru.

- Gripa je i dalje područje medicine u kojemu vidimo potrebu za unaprijeđenim vakcinama, što bi moglo poboljšati njihovu učinkovitost bez obzira na sezonu, a vjerujemo da je mRNK idealna tehnologija za provedbu ovakvog izazova - kazala je. 

U sklopu rane faze studije angažovat će se više od 600 Amerikanaca u dobi od 65 do 85 godina, stoji na internetskim stranicama kompanije na kojoj su objavljeni podaci o istraživanju.

Konkretno, Pfizerovi stručnjaci žele usporediti sigurnost i nivo imunosne reakcije organizma na cjepivo na bazi mRNK za novonastale rekombinovane viruse gripe u različitim količinama u odnosu na dosadašnje konvencionalno licencirano cjepivo za četverostruko rekombinovanii virus.

Uobičajene sezone vakcine protiv gripe općenito nastaju uzgojem virusa u kokošjim jajima ili u stanicama sisavaca.

Virusi se inaktiviraju i obrađuju da bi se pretvorili u cjepiva. 

Prednost tehnologije glasničke ribonukleinske kiseline (mRNK) je u tome da joj treba samo genski slijed virusa ili njegov određeni dio, što omogućava bržu i fleksibilniju proizvodnju vakcina.

Glasnička ribonukleinska kiselina obložena je lipidnim nanočesticama pomoću kojih ulazi u stanice, a one sprečavaju njihovu razgradnju.

U budućnosti Pfizer planira istražiti cjepiva na temelju glasničke RNK i u borbi protiv ostalih respiratornih virusa, ali i raka i genetskih bolesti.

I Moderna radi na sličnim vakcinama protiv gripe na bazi glasničke RNK, kao i na cjepivu protiv respiratornog sincicijskog virusa (RSV), koji često uzrokuje infekcije dišnog sistema, a one se obično očituju simptomima infekcije gornjih dijelova dišnog sistema poput prehlade. No ovaj virus može prouzročiti i infekcije donjih dijelova dišnog sistema kao što su bronhiolitis i upala pluća.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!