Direktor Ureda za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković smatra kako bi Beograd mogao biti "bar malo" zadovoljan izvješćima Europske unije (EU) o sastanku Bruxellesu između predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Albina Kurtija.
Prema njegovim riječima, u izvješćima poslije sastanka pisalo je da "Beograd nije kriv", te da je "pokazao konstruktivnost" i da je "Kurti taj zbog kojeg je propao dijalog".
Također i visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell optužio je u četvrtak kosovskog premijera Albina Kurtija da nije spreman prihvatiti kompromisni prijedlog o tome kako pristupiti provedbi sporazuma o normalizaciji odnosa sa Srbijom.
"U Bruxellesu se ne odvijaju neki tehnički pregovori, već pregovori u nemogućim uvjetima. Vučić razgovara s Kurtijem, koji sve odbija", kazao je Petković u intervjuu za Radioteleviziju Srbije.
Petković je istaknuo da je i Borrell jasno kazao kako Kurti nije spreman formirati Zajednicu srpskih općina.
No kosovski premijer u četvrtak je rekao da ne može prihvatiti da formiranje zajednice općina sa srpskom većinom bude preduvjet za provedbu sporazuma o normalizaciji odnosa i da je prije toga potrebno postići suglasnost o planu provedbe toga sporazuma.
"Beograd je strana koja je okrenuta kompromisu, ali uvijek je EU posle dijaloga rekla da i jedna i druga strana moraju ići ka kompromisu, ali sada je EU prvi put rekla da je Kurti taj zbog koga je propao dijalog", naveo je Petković.
Borrell je u četvrtak nakon novog kruga dijaloga o normalizaciji odnosa na najvišoj političkoj razini rekao da je srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću i kosovskom premijeru Albinu Kurtiju predstavio kompromisni prijedlog o provedbi sporazuma o putu prema normalizaciji odnosa i aneksa u njegovoj provedbi iz veljače i ožujka ove godine.
Borrell je rekao da je kosovska strana željela najprije da se krene ''s političkim aspektima'' normalizacije, što znači ''formaliziranjem de facto priznanja kao prvog koraka''. S druge strane, Srbija je inzistirala da se najprije krene s uspostavom Zajednice općina sa srpskom većinom, što je obveza koju su obje strane potpisale još 2013. godine.
No Kurti ima sasvim drukčiju interpretaciju sastanka te ističe da je na sastanku u Bruxellesu on jedini imao prijedlog plan provedbe sporazuma o normalizaciji i aneksa o njegovoj provedbi iz Ohrida.
"Zapad je stvorio neovisnost Kosova i koliko god je Kurti nestašni dječak oni će se truditi tu neovisnost zadržati, a mi ćemo se boriti protiv toge jer nam nema druge", naglasio je Petković.
Također i Sjedinjene Američke Države su izrazile razočaranje što u jučerašnjoj rundi dijaloga nije postignut napredak i upozorile obje strane da ozbiljno shvate obveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa.
Neimenovani glasnogovornik američkog državnog tajništva kazao je za Radio Slobodna Europa da "vrijeme ističe" i da SAD "žele vidjeti napredak".
Pregovori između Prištine i Beograda kojima posreduje EU počeli su 2011., tri godine nakon što je Kosovo proglasilo neovisnost.Srbija odbija priznati Kosovo, bivšu autonomnu regiju koja se odvojila 1999. nakon intervencije NATO saveza.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.