[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/31\/l-e4953baad73211b8d233bc313ab96bfe.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/31\/100x73\/l-e4953baad73211b8d233bc313ab96bfe.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/31\/l-e4953baad73211b8d233bc313ab96bfe.jpg","size":"63.11","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Ozbiljne zamjerke EK-a Srbiji, Vučević najavio 'pažljivu analizu'

Šef Delegacije Europske unije u Beogradu Emanuele Giaufret predao je u srijedu srbijanskom premijeru Milošu Vučeviću Izvješće Europske komisije, u danu kad je prvi čovjek eurodiplomacije Josep Borrell upozorio Srbiju da izbjegavanjem sankcija protiv Rusije zemlja riskira punopravno članstvo u Uniji.

Borrel je u povodu godišnjeg izvješća EK-a rekao da Beograd mora promijeniti razinu vanjskopolitičkog usuglašavanja i "prije ili kasnije" uskladiti se s vanjskom politikom EU-a.

"U suprotnom - bit će ugroženo članstvo", rekao je Borrell i poručio da se ne mogu održavati veze s Rusijom i očekivati pripadnost eurobloku.

Srbijanski premijer Miloš Vučević istaknuo je preuzimajući Izvješće EK-a da Europska unija ostaje "glavni cilj i glavna politika za Srbiju", najavivši da će Beograd "pažljivo analizirati" dokument  Komisije.

"S nekim stvarima smo zadovoljni, s nekima nismo", rekao je Vučević na tiskovnoj konferenciji sa šefom delegacije EU u Srbiji Emanueleom Giaufretom, prenosi Hina.

U Izvješću EK-a se potvrđuje da Srbija nije napredovala u procesu usklađivanja, te navodi da održavanje odnosa s Rusijom "postavlja pitanja o strateškom pravcu Srbije".

Prioritet usklađivanje sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom

Europska komisija traži od Srbije da, kao prioritetnu obvezu, unaprijedi svoju usklađenost sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a, uključujući restriktivne mjere prema Moskvi.

Srbija nije postigla nikakav napredak u vanjskoj i sigurnosnoj politici, a posebno brinu odnosi s Rusijom i Kinom te izostanak napretka u normalizaciji odnosa s Kosovom, navodi se u Izvješću EK.

Ukazuje se i na intenziviranje odnosa s Kinom, uključujući tu i Sporazum o slobodnoj trgovini dviju država koji je stupio na snagu sredinom godine, a EK ocjenjuje da to "predstavlja stratešku zabrinutost".

Komisija potvrđuje da se proces EU-a proširenja nastavlja, ali se temelji na zaslugama i ovisi o objektivnom napretku svake zemlje-kandidata pojedinačno.

Istaknuto je i da dijalog s Kosovom, koji je ključan za napredak obje strane u procesu eurointegracija, nije pokazao željene rezultate dok Beograd i Priština više od desetljeća pod pokroviteljstvom Bruxellesa pokušavaju usuglasiti normalizaciju odnosa.

Također, ukazuje se na to da se u Srbiji nastavljaju veličati ratni zločinci, a lošu ocjenu zemlja je dobila i kad je u pitanju sloboda izražavanja, dok se od Beograda očekuje i suzbijanje dezinformacija u nacionalnim medijima.

Konstatira se da je postignut ograničen napredak u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala. Komisija ocjenjuje i da izborni proces zahtijeva "opipljivo poboljšanje" i daljnju reformu.

Europska komisija potvrđuje preporuku iz prethodnih godina, da je Srbija ispunila kriterije za otvaranje trećeg klastera - vezanog uz konkurentnost i inkluzivni rast, te da je taj klaster tehnički spreman za otvaranje.

Srbijanski premijer Miloš Vučević ocijenio je da Izvješće EK-a predstavlja "mapu puta za proces eurointegracija zemlje", te da je "usklađenost s EU na 53 posto".

Giaufret je istaknuo da je izvješćem potvrđena preporuka EK-a da se otvori klaster 3 sa Srbijom i pozvao da se kao prioritet poveća stopa usklađenosti Srbije s vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a, kako bi se razjasnila njezina geostrateška pozicija.

"Srbija je kandidat za članstvo, pregovara s EU-om, a ušli smo u kompliciranu geopolitičku situaciju s agresijom Rusije na Ukrajinu i u tim okolnostima važna je jasna geostrateška orijentacija", poručio je Giaufret.

On je kazao da vjeruje da će Srbija biti dio EU. "Želimo računati na Srbiju kao na pouzdanog i iskrenog partnera, da njena jasna geostrateška orijentacija bude dio naše obitelji", poručio je šef delegacije EU u Beogradu. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!