Otkriće istraživačkog tima Medicinskog univerziteta u Beču moglo bi pomoći u stvaranju uzročne terapije za hronično upalne bolesti crijeva poput Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa, budući da uzrok njihovog nastanka dosad nije bio poznat. Liječenje je trenutno usmjereno na olakšavanje često mučnih simptoma.
Centar za istraživanje raka i Medicinski univerzitet u Beču proveli su niz eksperimenata, s ciljem istraživanja epitelnih ćelija crijeva. Eksperimenti su pokazali da su epitelne ćelije mogući uzrok nastanka hronično upalnih bolesti. Češalj ćelija čine guste, prstolike izrasline, na površini epitelnih ćelija, koje su povezane proteinkompleksom IMAC.
S obzirom na to da je od prije poznato da su određeni proteini manje prisutni kod osoba za hroničnim upalnim bolestima crijeva, istraživački tim je korištenjem modela miša sa nedostajućim proteinom otkrio kako su se te izrasline činile skraćenim i neurednim, poput neočešljane kose. Eksperiment je pokazao da se upala pojavila nakon što je zaštitni sloj sluzi epitelnih ćelija postao propusan.
- Ustanovljeno je da smanjena količina proteinkompleksa, u kombinaciji sa propusnošću sluzi, može da bude uzročnik upalnih bolesti crijeva. Stoga bi tvari, koje potiču proizvodnju tog proteina u epitelnim ćelijama crijeva, mogle predstavljati polaznu tačku za razvoj uzročne terapije. Rezultati trenutnih studija mogu objasniti i povezanost nezdrave, masne prehrane, s razvojem hroničnih bolesti crijeva. Upravo ta vrsta prehrane, sloj sluzi u češlju epitelnih ćelija crijeva, čini propusnijim i pogoduje razvoju upalnih bolesti crijeva - saopćeno je iz Ureda Grada Beča u Sarajevu.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.