Predsjednik srbijanske Skupštine Vladimir Orlić rekao je da će do 11. veljače biti održana konstituirajuća sjednica novog parlamenta, nakon čega će se pristupiti formiranju nove vlade u toj zemlji.
"Sve ide po planu i zakonu. Najkasnije do 11. veljače bit će održana konstituirajuća sjednica Parlamenta Srbije. Onda će se pristupiti donošenju zakona koji su neophodni za formiranje vlade i na kraju će biti izabrani oni ljudi koji će moći provesti Plan Srbija 2027.- skok u budućnost", rekao je Orlić.
On je podsjetio da su potvrđeni konačni rezultati srbijanskih izbora i da je počeo teći rok od 30 dana za održavanje konstitutivne sjednice Skupštine Srbije.
Srbijanska oporba kontinuirano nakon izbora održanih 17. prosinca optužuje vlast za neregularnosti u izbornom procesu i krađu izbora iako je državno izborno povjerenstvo potvrdilo da je vladajući SNS osvojio 46,84 posto glasova te tako pobijedio na izborima.
Također primjedbe na neregularnost srbijanskih izbora uputili su i međunarodni promatrači koji drže da je kampanju za izbore obilježila dominacija srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, što je, uz nepravednu konkurenciju, pristrane medije, dovođenje birača iz Republike Srpske, migraciju glasača te brojne druge nepravilnosti, pridonijelo neujednačenim izbornim uvjetima.
No Orlić drži kako su se građani izjasnili na izborima da podržavaju politiku koju vodi srbijanski predsjednik a da oporba u svojoj mržnji ne vidi činjenicu da ju narod ne želi i da za poraz na izborima okrivljuje birače.
"Neka se sjete samo kako su se ponašali prema građanima dok su bili na vlasti. Koliko je radnih mjesta tada izgubljeno, kolika je bila prosječna plaća? Tu leži odgovor zašto ih narod neće, a ne u tome je li netko pokrao izbore ili nije, pošto, kao što vidimo, svi relevantni faktori u svijetu priznaju rezultate i kažu da sada slijedi konstituiranje skupštine i formiranje vlade", rekao je Orlić, prenosi Beta.
Šef promatračke misije Parlamentarne skupštine Vijeća Europe na izborima u Srbiji Stefan Schennach u utorak je kazao da nije pozvao na međunarodnu istragu srbijanskih izbora, već da je ponudio Beogradu dvodnevni seminar o problemima izbornog procesa.
Schennach je gostujući na televiziji N1 izjavio da na predstavljanju izvešća o izborima u Srbiji na sjednici Parlamentarne skupštine Vijeća Europe (PSSE) nije pozvao na međunarodnu istragu izbora, niti da se oni ne priznaju.
No eurozastupnik iz Slovenije i član grupacije socijaldemokrata Matijaž Nemec kazao je u utorak da je grupacija kojoj pripada inicirala raspravu u Europskom parlamentu (EP) o izborima u Srbiji kako bi došlo do neovisne istrage i tako bi i pružili potporu tisućama prosvjednika na skupovima u Beogradu.
Nemec je kazao da u Europskom parlamentu postoji osjećaj da su izbori u Srbiji bili nedemokratski te da veliku zabrinutost izazivaju informacije o kupnji glasova i masovnoj registraciji birača čak i u nekretninama koje nisu u uporabi za stanovanje.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.