Nekažnjivost za zločine nad novinarima mora se okončati, poručio je u ponedjeljak šef Misije Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) u Beogradu Jan Bratu, istaknuvši da su od 48 neriješenih slučajeva ubojstava novinara u Europi tri u Srbiji.
Breatu je na konferenciji Asocijacije nezavisnih elektroničkih medija (ANEM) u Beogradu posebno ukazao na posljednje slučajeve prijetnji i ugrožavanja novosadskih novinara Ane Lalić Hegediš i Dinka Gruhonjića, nakon njihovog sudjelovanja na nedavnom festivalu Rebedu u Dobrovniku.
Lalić Hegediš i Gruhonjić su zbog svojih oštrih komentara aktualne vlasti u Srbiji na dubrovačkom festivalu postali metom provladinih medija i pojedinih državnih dužnosnika i čelnika vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) kao unutarnji neprijatelji Srbije. Uz obilje uvreda i prijetnji, njima je na društvenim mrežama i grafitima ispisanim u Novom Sadu zaprijećeno i smrću.
"U slobodnom društvu možete davati izjave s kojima se drugi ne slažu, ali da ne dobivate prijetnje smrću", naglasio je Bratu.
On istaknuo da svi moraju shvatiti važnost slobode medija i sigurnosti za novinare i poručio da je OESS spreman pomoći srbijanskoj vladi u ispunjavanju obveza i međunarodnih konvencija koje je sama prihvatila.
Bratu je istaknuo da, prema podacima Europske federacije novinara, u Europi trenutačno ima 48 neriješenih slučajeva ubojstava novinara, od kojih su tri iz Srbije - ubojstva Slavka Ćuruvije, Milana Pantića i Dade Vujasinović, koji su bili oštri kritičari vlasti, političke i ekonomske korupcije i zlouporaba institucija, prenosi Hina.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.