[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/07\/bolnicabihac-petislucaj.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/07\/100x73\/bolnicabihac-petislucaj.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/07\/bolnicabihac-petislucaj.jpg","size":"121.73","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Odlaganje medicinskog otpada u ZUKB „Dr. Irfan Ljubijankić“ uz protokol i sterilizaciju

 Referentica za upravljanje medicinskim otpadom u Zdravstvenoj ustanovi Kantonalna bolnica „Dr. Irfan Ljubijankić“ Bihać  dipl.san.ing. Mirjana Ciganović ističe kako se odlaganju medicinskog otpada u toj zdravstvenoj ustanovi pridaje posebna pažnja u aktualnoj situaciji sa pandemijom koronavirusa i uz strogo poštivanje procedura.

- Kada govorimo o zbrinjavanju medicinskog otpada sa akcentom na zaštitnu opremu u vrijeme pandemije COVID-19 u ZU Kantonalnoj bolnici „Dr. Irfan Ljubijankić „ Bihać možemo reći da se on zajedno sa ostalim infektivnim otpadom (kategorije 18 01 03*  i 18 01 01) odlaže u posebno označenu ambalažu - crvene vreće i metalne kontejnere sa znakom infektivnosti na mjestu nastanka - izjavila je Ciganović Feni.

Dodala je kako spremačice svakodnevno najmanje dva puta pripremljen i označen medicinski otpad dostavljaju radniku na bolničkoj deponiji gdje dalje taj otpad važe,  upisuje u protokol infektivnog otpada i priprema za sterilizaciju ( postupkom sterilizacije i usitnjavanja do neprepoznatljivosti u drobilici infektivni materijal pretvaramo u komunalni).

Ciganović također naglašava kako se sterilizacija takvog otpada vrši svakodnevno, a potom melje u drobilici i odlaže u komunalni otpad.

Od početka pandemije koronavirusa količina medicinskog otpada je u gotovo svim zdravstvenim ustanovama najmanje udvostručena u odnosu na period prije pojave tog virusa. Stručnjaci iz raznih oblasti i kompanije koje se bave ekološkim pitanjima ističu važnost odgovornog i sigurnog upravljanja tim materijalom.

Klinički otpad se uglavnom prikuplja posebno opremljenim vozilima i steriliše i drobi, nakon čega prestaje da bude opasan. On se i spaljuje, jer nije dozvoljena reciklaža.

Preporuka je i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), kao i Radne grupe za upravljanje medicinskim otpadom, koja je pod okriljem Svjetske asocijacije za upravljanje otpadom (ISWA), da se sav otpad koji nastane na "COV" odjeljenima, smatra infektivnim.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!