[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/06\/plastika-okeani-zagadjenje-wikipedia.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/06\/100x73\/plastika-okeani-zagadjenje-wikipedia.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/06\/plastika-okeani-zagadjenje-wikipedia.jpg","size":"102.32","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Udruženje građana 'Ruke' apeluje da se smanji zagađenje plastikom

Udruženje građana  "Ruke" realizuje projekt Eko izazov "Učinimo svoju zemlju još ljepšom" s ciljem da utiču na smanjenje zagađenja plastikom tako da se održe čistije zajednice, ulice, rijeke i okeani.

Upozoravaju da se plastika za jednokratnu upotrebu proizvodi uglavnom od hemikalija na bazi fosilnih goriva (petrohemikalija) i da je treba odložiti odmah nakon upotrebe a često u samo nekoliko minuta.

Plastika za jednokratnu upotrebu najčešće se koristi za pakovanje i pribor za jelo, poput boca, omota, slamki i vreća.

Stručnjaci smatraju da su pojedinačni izbori način djelovanja koji vodi do kolektivnog pomaka.

Samo jedna jednostavna zamjena, poput kupovine staklene boce za vodu za višekratnu upotrebu, može poštedjeti okoliš stotinjak plastičnih boca svake godine.

Još neke ideje koje se mogu primjenjivati na svom primjeru su "nosi ceker u kupovinu umjesto kupovanja plastičnih vrećica, koristi drvenu četkice za zube, ne koristi slamke, koristi sapun u čvrstom obliku, kuhaj češće ili jedi u restoranu da izbjegneš plastičnu ambalažu prilikom dostave hrane, koristi staklene tegle... i podijeli informacije o opasnosti korištenja jednokratne plastike na društvenim mrežama". 

- Kada napraviš korak na putu mijenjanja svojih navika i ovisnosti o plastici, možeš se prijaviti i na Eko izazov „Učinimo svoju zemlju još ljepšom“ koji realizuje UG Ruke u saradnji sa Američkom ambasadom u BiH i na taj način utjecati na stav svojih sugrađana o zaštiti životne sredine! Sve informacije o eko izazovu nalaze se na: VIDEO -  navedeno je u saopćenju te nevladine organizacije. 

Prema izvještaju Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF) plastika danas predstavlja 95 posto ukupnog otpada koje pluta Sredozemnim morem i taloži se na njegovim obalama, kao i u drugim morima i okeanima, a njegov veliki dio čine plastične vrećice.  

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!