Malo kome je poznato da su baškotini prvi hrvatski proizvod zaštićen i registriran u Evropskoj Uniji. A ako nekome nije poznato šta su zapravo baškotini , onda ćemo reći da je to vrsta tvrdog peciva, sličnog dvopeku, koji se proizvodi samo u gradu Pagu na istoimenom otoku.
Rade ih isključivo redovnice u benediktinskom samostanu Svete Margarite, u Ulici Jose Felicinovića i po recepturi koja je do danas ostala nepromijenjena i samo njima poznata.
Glavni moto Benediktanskog reda je Ora et labora- moli i radi. Tako benediktinke mole krunicu dok rade baškotine. Dnevno mogu napraviti 30 kg baškotina. Sve se radi ručno.
Baškotin je vrlo ukusan i mirisan, a tradicija njegove izrade je vrlo duga. Prozvode se od 1540. godina, ali vjerovatno i puno duže. Sami pomorci su morali imati hranu koja se mjesecima morala čuvati, pa su tako baškotini bili idealna namirnica mornara i moreplovaca.
Osim paške janjetine, sira i čipke, i baškotini su simbol grada Paga i niti jedna svečanost, od vjenčanja, rođenja djeteta ili bio koja druga obljetnica ili bilo koji praznik u ovom gradu ne može se zamisliti bez baškotina.
Baškotini su se koristili i za jačanje organizima! Naime, kada je neko bio slabijeg zdravlja, kako bi ojačao, jeo bi baškotine umočene u prošek.
Inače ovo pecivo koje neko zove i mornarskim kruhom možete jesti samog (grickati), ali najbolji je umočen u bijelu, nešto slađu kavu. Pripada lakšim pecivima.
Osim baškotina časne benediktinke, kada su jela u pitanju, rade i jednu vrstu mekanog peciva koja se zove kolacić.
Dakle, kada posjetitite Pag obavezno probajte baškotine- mirisne kolačiće napravljene po izvornom receptu starom više od 500 godina !