[{"img":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/800x600\/no_photo.png","thumb":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/300x300\/no_photo.png","full":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/800x600\/no_photo.png","size":"226.30","dimensions":{"width":770,"height":460}}]

Obama potpisao zakon - Izbacuju se uvredljivi nazivi za pripadnike manjina

WASHINGTON, 24.05.2016

km.

Američki predsjednik Barack Obama potpisao je zakon kojim se iz federalnih zakona izbacuju zastarjeli i uvredljivi termini koji se odnose na pripadnike manjina, saopćila je u utorak Bijela kuća.

Obama je zakon potpisao u petak, pošto su ga usvojila oba doma Kongresa.

Tako će uvredljivi nazivi za crnce i Azijate, koji su nalazili u zakonima iz 1970-ih godina, biti zamijenjeni s "Afroamerikanac" i "Amerikanac azijskog porijekla", prenosi agencija AP.

Ubuduće će se, takođe, koristiti termini "Američki starosjedilac" (umjesto Indijanac), zatim, "Starosjedilac Havaja", "Stanovnik pacifičkih ostrva", "Starosjedilac Aljaske", Hispanik...

Podijelite ovaj sadržaj!